CHP Merkez İlçe Başkanı, “Açıklık ve şeffaflık” uyarısı yaptı

 

CHP merkez ilçe başkanı Ebru Uzun ; “Pandemi süresince kamuoyu ile paylaşılan çelişkili ,rakamlardan Zonguldak’da nasibini alarak ;İl Sağlık Müdürü ile Hastane Başhekimi’nin yoğun bakım doluluk oranı hakkında ki farklı bilgilendirme yapmaları şehrimizde tereddütlere yol açmıştır.”dedi

Açıklamada Uzun şu görüşlere yer verdi; “Son bir yıldır tüm dünya ,ülkemiz  ve Zonguldak’ımız Covit-19salgını ile uğraşyor.1 Haziran 2020  itibari ile nedense ‘’Normalleşme’’ adı altında gevşetilen tedbirler yaz aylarının sonu itibariyle yeniden büyük bir ivme kazandı ve hepimizin hayatını tehdit etmeye başladı.

Yaşadığımız kent dahil insanlarımızın kural tanımazlığı ,tedbirlerde ki yetersiz önlemlerle birleşince tablo inanılmaz boyutlara ulaştı. Neredeyse her apartmanda bir vaka var artık.Sağlık Bakanlığı’nın son açıklamalarında Zonguldak ;bulaş sayısındaki %50 ve daha artış olan 15 ilin içerisinde yer aldı .Gerçek verilerin birkaç gün öncesine kadar kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşılmaması ,belki de böylesine bir artışın halk nezdinde fark edilmemesi ile evrilerek bu boyutlara ulaşmasında önemli bir gerekçe olmuştur.

Pandemi süresince kamuoyu ile paylaşılan çelişkili ,rakamlardan Zonguldak’da nasibini alarak ;İl Sağlık Müdürü ile Hastane Başhekimi’nin yoğun bakım doluluk oranı hakkında ki farklı bilgilendirme yapmaları şehrimizde tereddütlere yol açmıştır.

Kamu adına görev yapanların ,tüm bilgileri daha şeffaf ,daha doğru bir şekilde paylaşmaları ,alınacak tedbirlerde ki çabukluk ve halkımızın kurallara uyması konusunda şüphesiz çok büyük katkı verecektir.

Bu zamana kadar  sayı vermeden insanları bir şekilde uyarmaya çalışan sağlık çalışanları ,basın mensupları ,siyasiler oldu.  Görevini yapmaya çalışan bu insanlara neler yaşatıldı neler .Kimi göz altına alındı ,kimi tehdit edildi ,halkı galeyana getirmekle suçladıkları bu insanların ne kadar haklı oldukları da ortaya çıktı.

Sağlık çalışanlarının salgın süresince özverili çabalarını, olağanüstü gayretlerini ,kendi yaşamlarını feda etmelerini takdir etmemek mümkün değildir. CHP Milletvekilimiz Ünal Demirtaş’ın arkadaşları ile birlikte Covit-19 un meslek hastalığı kabul  edilmesi yönünde kanun teklifinde bulundular .Umarız kanun teklifi kısa zamanda yasalaşır ve sayıları bir milyonu aşmış olan sağlık çalışanın bu çok önemli sorunu partimiz önderliğinde çözülmüş olur.

Salgın sürecince 156 ülkeye ;maske ,dezenfektan ve sağlık gereçleri yardımında bulunan siyasi iktidar ,umarız sağlık çalışanlarının ve halkımızın hayati sorunlarını çözmekte aynı duyarlılığı ve kararlılığı gösterir.

CHP olarak ,ülkemizi yönetenlerin sosyal devletin gerekliliği çerçevesinde evlerinde izolasyona tabi tutularak yoksul hastaların yaşamsal harcamalarının ve iş yerlerini kapatmak zorunda kalan küçük esnafımızın kira, vergi, kredi gibi yükümlülüklerinin karşılanması konusunun yakınen takipçisi olduğumuzu bir kez daha  hatırlatıyor ,halkımıza da kurallara ve kısıtlamalara uymak konusunda daha titiz davranmalarını rica ediyoruz”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: