Milliyetçi Hareket Partisi Zonguldak İl Başkanı Varol Demirköse düzenlediği basın toplantısında Gündeme İlişkin Değerlendirmelerde Bulundu

Demirköse açıklamasında, “Bugün Zonguldak yine risk altındadır. Zonguldak Maden kentidir. Zonguldak santraller bölgesidir. Zonguldak’ta Demir-Çelik fabrikası bulunmaktadır. Zonguldak Göğüs ve Meslek hastalıkları bakımından yoğun ve riskli bir şehirdir. Bütün bu olumsuz etkenler dikkate alındığında, Zonguldak’ta sağlık çalışanları kadrosu yeterli değildir. Bu olumsuz etkenler dikkate alınmalı ve Zonguldak’a Sağlık çalışanları kadrosuna mutlaka takviye yapılmalıdır”.

 

MHP İl Başkanı Varol Demirköse açıklamasında, “3 Aralık Engelliler Günü vesilesi ile, düşmez kalkmaz bir Allah’tır. hepimiz bir engelli adayıyız. Hep birlikte engellere takılmadan engelli kardeşlerimizin hayatlarını her konuda kolaylaştırmak için sonuna kadar çalışacağız.

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü için alınan tedbir kararları açıklanmıştır. Risk yüksek olup bütün halkımızın bu kurallara uyması şarttır. Salgının ilk döneminde Zonguldak 30 büyük şehir ile birlikte anılmış biz o dönem bu süreç normalleşince Zonguldak unutulmasın demiştik.

Bugün Zonguldak yine risk altındadır. Zonguldak Maden kentidir. Zonguldak santraller bölgesidir. Zonguldak’ta Demir-Çelik fabrikası bulunmaktadır. Zonguldak Göğüs ve Meslek hastalıkları bakımından yoğun ve riskli bir şehirdir. Bütün bu olumsuz etkenler dikkate alındığında, Zonguldak’ta sağlık çalışanları kadrosu yeterli değildir. Bu olumsuz etkenler dikkate alınmalı ve Zonguldak’a Sağlık çalışanları kadrosuna mutlaka takviye yapılmalıdır.

Belediyelerin Kentsel Dönüşüm konusunda ciddi bir çalışma yapması şarttır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, Kentsel Dönüşüm kapsamında yatay mimariye uygun projelerle her yıl 300 bin olmak üzere 5 yılda 1,5 milyon konutu dönüştürmek için canla başla çalışıyor.

Zonguldak’ta da kentsel dönüşüm olarak sürekli bina yapımı var.

Zonguldak’ın 2.derece deprem riski taşıması ve Zonguldak’ın maden kenti olma özelliği dikkate alınmıyor. Coğrafi yapı gereği alan az diye az alana çok katlı binalar yapılması doğru değildir ve büyük risktir. Coğrafi yapı uygun değilse, binaları uygun yere yapmak gerekir. Bu sayede şehirde genişlemiş ve kaydırılmış yayılmış olur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ve Belediyelerin bu konuda ciddi bir çalışma yapması şarttır.

COVİD-19 tedbirleri kapsamında hizmet sektöründe kısıtlamalar olmuş kahvehaneler şimdilik kapatılmıştır. Buna rağmen Zonguldak’ta sokağa çıkma kısıtlaması sonrasında bile ruhsatsız kahvehaneler mevcut olup bunlar kumarhane olarak yasa dışı faaliyet göstermektedir.

Gece geç saatlere kadar hatta sabahlara kadar faaliyet gösteren, kavga kargaşa faciaya davetiye çıkaran aileleri sokağa döküp yuvaları yıkan bu ruhsatsız kaçak kahvehanelerin bir an önce denetlenip gereği yapılmalıdır. Zonguldak’taki işyerlerinin ruhsatlarının mevzuatlara uygunluğu kontrol edilmelidir. Kaçak işyerleri için vatandaştan şikayet beklenmeden gereği yapılmalıdır.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliğinin esnafımıza destek için talepleri devletimiz tarafından olumlu değerlendirilip destek paketi sunulacaktır ancak bu süreç hızlanmalı ve esnafımızın yanında istihdam edilen kardeşlerimize de destek verilmelidir. Bugün cebimizde kuruş olmasa bile mahalle bakkalımız manavımız pazarcımız esnafımız bize ekmek, çay, zeytin, peynir, sebze verir sahip çıkar. Cebimizde para varken de biz esnafımıza sahip çıkmalıyız.

Halkımız İŞKUR tarafından yapılan TYP kapsamındaki belirli süreli işlere akın etmekte ancak bu alımlarda da tereddütler şaibeler hakkında duyumlar bulunmaktadır. Alımlarda asiller kura ile yedeklerde ise kura olmayıp yetkililer tarafından belirlenmektedir. Bu yüzden de siyasiler müdahale etme çabasındadır. Alımların şaibeye sebebiyet vermemesi ve adaletli olması için; Asillerin ve yedeklerin tamamı kamuoyunun gözü önünde şeffaf bir şekilde kura ile yapılmalıdır. Bu konuda yetkilileri göreve davet ediyoruz”