İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner’in dikkatine

Bir yandan salgın Kovit 19,diğer yandan yaşa bağlı kronik hastaların durumu.

Tüm bunların genel çözümü, devletin genel sağlık politikası ve altyapı sorunları

Farklı yerlerden farklı zamanlarda benzer şikayetlerin olduğu günlerden geçiyoruz.En son önceki gün Yeşil Mahalle Muhtarı Arif Pınar ile bir görüşmemiz oldu.

Arif Muhtar, zamanların çözüm insanıdır,yardım etmeyi, herkesin yardımına koşmayı sever.Muhtarlığını da sever yapar ama, gel gör bu salgın döneminin kendine has durumu onu da çözümsüz bıraktığı anlardan birindeyiz.

Mahalle sakinlerinden bir ailede karantinada olan bir hastanın olduğu, aynı kişinin annesinin Covit 19 Pozitif test sonucu onunda karantiya alındığını,evin eşinde farklı kronik rahatsızlığı nedeniyle hastaneye gitmesi gerketiği fakat götürecek kimsenin, aracın olmadığı bir durumla karşı karşıya olduklarını ifade etti..

Muhtar Pınar,Taksi -Dolmuşları karantinalı evden hasta yolcu almak istememeleri nedeniyle hastanın hastaneye nasıl gideceğini,bu konuda yetkililerin bir çözüm bulmaları gerektiğine dikkat çekti.

Buradan başta İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Ertuğrul Güner’in,Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan’ın dikatine diyorum.

Muhtarlıklar aracılığı ile bu soruna çözüm bulunması ,araç (ambulans,özel sağlık aracı vb.) ile vatandaşın mağduriyetlerini gidermek lazım.

Bir anlamda sosyal destek gruplarına daha çok ihtiyaç var.

Gönüllü sosyal destek grupları(Kent Konseyi,Kitle örgütleri) de bu sorunun çözümünde zamana uygun çalışmalarını dahada yoğunlaştırabilir.

Araç ihtiyaçları konusunda şuan hizmet vermeyen yüzlerce öğrenci servis araçları boş duruyor, hem onların ekonomik sorunlarına çözümünde yardımcı olma, hemde yerel yönetim ve il sağlık müdürlüğünün de yükünü hafifletebilir.

Eminim bu konu sadece Yeşil Mahalle Muhtarı Arif Pınar’ın sorunu değildir.

Vatandaşı kendi haline bırakacak zamanlarda değiliz ,tam tersi çözüm insanı olma zamanındayız.

Atları arabanın arkasına koşmak

Ne yaparsak yapalım, yapmamız gerekeni doğru,açık,şeffaf ve hesap verebilir noktada olmamız lazım.Siyasetten ekonomiye yaşamın her alanını aynı şekilde hayata geçirmemiz gerekmiyor mu?

Pusula Gazetesi’nden Öznur Güneş bu haftaki yazısının başlığı “Meğer milletvekili olmak istiyormuş“idi. http://www.pusulagazetesi.com.tr/m_9661/meger-milletvekili-olmak-istiyormus/

Konu CHP Belediye Meclis Grubuna dikkat çekmiş.Daha doğrusu Grup Başkanlarına.Usul gereği Mecliste söz Grup Başkan vekilindedir.Grup kendi içinde (Partide) toplantısını yapar, meclistede toplantı sonucundaki değerlendirmeler ışığında açıklamaları da sözcü yapar.

CHP’de durum bu sıralar farklı Meclis Grup Başkan Vekili daha geride, Meclis Üyesi Turgut Aydın ise sözcü gibi.Amacımız Turgut Abi değil, Parti’nin bu duruma niye geldiği?

Öznur Güneş’e değil kendimize kızalım.

Doğrusu her şeyi yerli yerine koymaktan geçiyor. “Atları arabanın önüne koşmak”sözü burada lazım.

O zaman “Ben”den çıkar, “Biz” oluruz

Sağlıcakla kalın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: