Çetin; “86 yıl sonra bugün, ne yazık ki erkek egemen sistem hala aşılabilmiş değil”

29 Ekim Kadınları Derneği , kadınların yaşamın her alanında olduğu gibi siyasete katılma hakkı konusunda basın  açıklaması yaptı.

29 Ekim Kadınları Derneği adına açıklamayı Gülhan Çetin yaptı.Çetin; “Cumhuriyet ilan edildiğinde, emperyalizme karşı mücadelede eşit emeği olan kadınlar olarak , onu yönetmekte de hak sahibi olmak için Kadın Halk Fırkasını Kurdular. Nezihe Muhittin’in önderliğindeki bu girişim ne yazık ki,  parlamentonun eril yapısını aşamadı. “

Çetin dünyada kadın mücadelesinin tarihsel sürecini özetlediği açıklamada şu görüşlere yer verdi, “Bütün dünyada kadınlar, eşitlik mücadelesinin en önemli talebi olarak, siyasete eşit katılım hakkı için seslerini yükselttiler. Her alanda olduğu gibi erkek egemen dünyanın, kadınları evle sınırlı bir alana hapsetme çabalarına karşı mücadele ettiler. Ülkemiz kadınları da, tüm dünya kadınları ile ortak olan bu istemlerini, 1870’li yıllardan başlayarak, eğitim, çalışma, mülkiyet hakkı, aile içinde eşitliği sağlayacak olan çok eşliliğin reddi, boşanma hakkı gibi başlıklarla sürdürdüler.

Balkan Savaşları, 1. Dünya Savaşı deneyimleri ile siyasallaşan kadınlar, Jön Türk iktidarı döneminde üniversitelerde öğrenim yapma, devlet dairelerinde memur, fabrikalarda işçi olarak çalışma hakkı elde ettiler. İş yaşamına katılma onlara örgütlü olma bilincini de kazandırdı. Cemiyet-i Teali Nisvan (Kadının Durumunu Yüceltme Cemiyeti) bu anlayışın somut örneklerindendir.

Eğitimli kadınlar, imzasız mektuplardan, kendi adlarını taşıyan makalelere doğru ilerleyerek kendi dergilerini yayınlamaya başladılar. Feminist diyebileceğimiz bir bakış açısı taşıyan ilk dergileri Kadınlar Dünyası oldu. Tüm yazarları kadın olan bu dergi, kadının ikincilliğinin toplumdaki gerici gelenek ve göreneklerden kaynaklandığını, kadının insan olarak eşit haklara sahip olduğunu haykırıyordu. Onları çok sayıda kadın örgütü ve yayınları izledi.

Cumhuriyet ilan edildiğinde, emperyalizme karşı mücadelede eşit emeği olan kadınlar olarak , onu yönetmekte de hak sahibi olmak için Kadın Halk Fırkasını Kurdular. Nezihe Muhittin’in önderliğindeki bu girişim ne yazık ki,  parlamentonun eril yapısını aşamadı.

Kadınlar vazgeçmediler. Kalemleriyle, örgütleriyle, dayanışma ile istemlerini hep diri tuttular. 1930’da belediyelerde, 1933’de  Muhtarlık ve Köy İhtiyar Heyetlerinde, 1934’de parlamentoda temsil hakkı kazandılar. İlk kadın milletvekilleri, 8 Şubat 1935’te,  17 kişiyle  yer aldılar.

86  yıl sonra bugün, ne yazık ki erkek egemen sistem hala aşılabilmiş değil. 1934’lerde parlamentoda temsilde ikinci sırada olan ülkemiz, bugün 122. Sırada yer alabiliyor.  Bunun nedeni, ülke yönetimlerinin ve siyasi partilerin eril  bakış açısını değiştirmemekteki direncidir. Kadınların dünden bugüne durmadan ileriye taşınan kararlı mücadeleleriyle, yasal planda güvence altına alınmış pek çok hakka karşın siyasette eşit temsil hakkı Siyasi Partiler Yasası’na girememiştir.  Yüzde elli  temsil talebi, kadın haklarını savunduğunu iddia eden partilerde dahi ,  “kotalara “hapsedilmeye çalışılmakta ve bir lütuf olarak sunulmaktadır.  Özel ve kamusal alanda kadınları var edecek ve onlara aydınlık bir dünyayı açacak olan “ Söz, yetki ve karar “  istemleri, bilinçle engellenmektedir.  Kadın temsili   %/ 17.32  olan bir parlamentodan kadınlar yararına çözümler beklemek de hayaldir.

Hayalleri gerçeğe dönüştürebilecek güç, kadınların gücüdür. Bu nedenle, bugün, 1933 ve 34 kazanımlarının yaratıcılarından aldığımız öğreti ile  bulunduğumuz her yerde ve her koşulda  ve hep birlikte mücadele etmeye kararlıyız.

Sevgili Kadın Arkadaşlar, eşit bir dünyayı kurabilmek, eşitlik sözcüğünü yasalardan yaşama taşıyabilmek için meclis kürsüleri bizi bekliyor. Yeter ki kararlılığımız ve dayanışmamız eksilmesin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: