Kır, ‘ensest ilişkiler’ hakkında sordu; “adliye ve basına yansıyan vakalarla ilgili ne yaptınız?”

 

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı ve Zonguldak İl Kadın Kolları Başkanı Merve Kır, ‘ensest ilişkiler’ hakkındaki açıklaması üzerine tepki gösterenlere sosyal medya üzerinden yanıt verdi.

Merve Kır, ’25 Kasım Kadına Şiddete Hayır Günü’nde “Corona Virüs günlerinde ‘evde kal’ deniliyor ama o evde neler oluyor bilinmiyor, ensest ilişkilerde artış oldu” demişti. Merve Kır’ın en çok ensest ilişkilerin Zonguldak Merkez’de yaşandığını belirterek Çaycuma’nın Perşembe Beldesi’nden çok dava geldiğini de belirtmişti.

Merve Kır, sosyal medyadan yaptığı açıklamada şunları söyledi;
25 Kasım’da ‘kadına şiddet’ ile alakalı avukat kimliğimle yaptığım bir röportaj sonrası sosyal medyada yazılanları hayretle izliyorum.
Öncelikle bu konu asla ve asla siyasi malzeme yapılamayacak kadar hassas ve maalesef çok acı bir gerçektir.
‘Kadına şiddet’ ile alakalı vermiş olduğum röportajda gerçekler yani asıl mesele çarpıtılmaya çalışmış ve siyasi bir malzeme haline getirilmiştir.
Çocukların aile içinde ve dışında karşılaştığı cinsel istismarların nedenlerini ve sonuçlarını değil de bu konuyu gündeme getiren birini eleştirmeye çalışmak hem insani yanlışlık hem çok acı.

Bir hukukçu olarak adliyelerde tanık olduğumuz olaylar ile adliyeye gelemeyecek kadar yalnız ve sahipsiz çocuklarımızın tanık olduğumuz hikayelerinden yola çıkarak, üstü kapalı şekilde söylemek öncelikle insani ve vicdani bir görevimizdir.

Bu çirkin gerçeği bilip de üstünü kapatmak isteyenlerin, yaşanmış ve yaşanabilecek benzer olaylarla ilgili suç ortağı olabileceklerini unutmamak gerekir. Olayların asıl nedenlerini, çözüm yollarını konuşmak yerine ucuz polemiklere çekmeye çalışmak doğabilecek suçlara ortak olmaktır.

O zaman soruyorum yorum yapan arkadaşlara. Kendi bölgelerinde var olan, adliye ve basına yansıyan vakalarla ilgili ne yaptınız?
Ömrü boyunca her türlü travmaya maruz kalacak çocuklara nasıl destek oldunuz?
Bu suçun azalması için bölgede nasıl bir çalışma yaptınız?
Bu röportajdan sonra şiddet gören çok sayıda kadın arkadaşımız bizlere ulaştı. Onlara haklarını ve nerelere başvuru yapabileceklerini anlattım.
Adliyelere yansımayan benzer olaylarla ilgili bu çirkin olayların mağduru olan, korktuğu için kimseye anlatamayan kardeşlerimiz bizlerle temasa geçti.
Bu röportaj sonrası tüm şovenist hareketlere rağmen, yetkili kişiler bize ulaştı ve elimizdeki bilgileri paylaştık. Belki bu sayede birçok kardeşimize el uzatabileceğiz.

Ayrıca bölge üstünden bu konuyla ilgili siyaset yapmaya çalışan arkadaşlara sesleniyorum. Perşembe beldesi çok kıymetli dostlarımın olduğu ve benimde çok kıymet verdiğim bir beldedir. Tüm Türkiye’de var olan hepimizin bildiği bu suçun yaşadığımız bölgelerde yaşanıyor olması kimim suçu?
Ses çıkartmayanların suçu değil mi?
Eğer olmamış gibi yapacaksak, görmezden geleceksek, gerçek yaşam, üzüntü ve travmalar karşısında 3 maymun gibi; “görmüyorum, duymuyorum ve bilmiyorum” diyeceksek adli rakamlar üzerinden konuşanlara “suçlusun” diyeceksek ses çıkarmayanlar gibi suçsuz yerine suçlu olmayı tercih ederim!

Olaylardan haberdar olduğu halde kılını kıpırdatmayan partili ve STK’lı arkadaşlarımız, tribünlere oynamak yerine her türlü cinsel saldırıya uğramış çocuklarımızın duygularını anlayamıyorsa asıl problem oradadır!

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: