“Damatoğlu’ nun Sürgününü Durdurun”

KESK ve KESK’ e bağlı sendika Genel Merkez yöneticilerinin katılım sağladığı basın toplantımızda açıklamayı Genel Başkan Mesut Balcan yaptı.

KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen; HABER-SEN’ in mücadelesini engellemek için yapılan bu sürgün hukuksuzdur dedi.

Ayrıca, KESK Yürütme Kurulu, EĞİTİM SEN, SES, BES, TARIM ORKAM SEN MYK üyeleri ile DİSK Nakliyat İş ve İletişim İş  Temsilcileri de destek verdiler.

PTT de deki sorunları özellikle pandemi döneminde yüksek sesle dile getiren HABER-SEN cezalandırılmak istenmiştir.

PTT Yönetimi geri adım atıncaya kadar Kamuoyuna sesimizi duyurmaya devam edeceğiz, uluslararası dayanışma ağlarını da konu hakkında SESİMİZİ dünyaya duyuracağız. 

Yapılan basın toplantısında özetle şu ifadeler yer aldı;

PTT Emekçileri, Covid-19 Pandemisi sürecinde, yoğun bir şekilde çalışarak milyonlarca yurttaşa hizmet üretmeye devam etmektedir. Pandemi sürecinin en başında, Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (HABER-SEN) olarak hazırladığımız resmi yazı ile PTT Genel Müdürlüğü bilgilendirilmiş ve pandemi nedeniyle ortaya çıkabilecek tehlikeler hakkında uyarılar yapılmıştır. Ancak Genel Müdürlük uyarılarımızı dikkate almamış ve gerekli adımları atmamıştır. Bunun üzerine, örgütlü olduğumuz tüm illerde ve işyerlerinde yaptığımız basın açıklamaları ve eylemler sonrasında, kısmi olarak koruyucu ekipmanlar sağlanabilmiştir.

Posta emekçilerine enfeksiyon riskiyle ilgili bilgilendirmenin yapılması, gerekli ve yeterli ekipmanın sağlanması, tüm işyerlerinin ve araçların düzenli aralıklarla dezenfekte edilmesi, tüm çalışma alanlarının sosyal mesafe kurallarına göre yeniden düzenlenmesi ve tüm dağıtım süreçlerinin riski en aza indirecek biçimde yeniden tasarlanması zorunluluk iken yetersiz tedbirlerle gerek PTT çalışanlarının ve gerekse de yurttaşların sağlığı tehlikeye atılmaktadır.

Haber Sen olarak salgının başından itibaren tüm önlemlerin alınması, olumsuz çalışma koşullarının düzeltilmesi amacıyla yaptığımız basın açıklamaları ve sosyal medya çalışmaları sonrasında üyelerimiz ve yöneticilerimiz sürgün edilmişti.

Sendikamızın gerçekleri dile getirmesinden rahatsız olan PTT yönetimi şimdi de Haber-Sen Genel Sekreteri İbrahim DAMATOĞLU’ nu Zonguldak’tan Şanlıurfa Akçakale’ye sürgün ederek yasalara aykırı, hukuksuz işlem yapmıştır.

Sendikal hakların, sendika üye ve yöneticilerinin Anayasa, yasa ve uluslararası sözleşmelerle korunduğunu, sendika yöneticisinin görev yerinin değiştirilmesinin yasalara aykırı olduğunu çok iyi bilen PTT yönetimi Genel Sekreterimizi sürgün ederek sendikamızı susturma çabası içine girmiştir. Genel Sekreterimiz İbrahim DAMATOĞLU sendikal izinli iken sürgün yazısı tebliğ edilmek istenmiş ardından tebliğden imtina etti denilerek alel aceleyle ilişiği kesilmiştir. Pandemi tedbirlerini almakta yavaş hareket eden PTT yönetimi Genel sekreterimizin sürgününde neden bu kadar acele etmiştir?

“Demokratik hak mücadelesine vurulmak istenen bir darbedir, bu asla kabul edilemez!”

Emekçilerin taleplerini dillendirenlerin ve sendikal mücadele yürütenlerin sürgün edilmesi,  diğer emekçilere de verilen bir mesajdır: “Size verilenle yetinin, fazlasını istemeyin, yoksa siz de sürgün edilirsiniz!..”

Çalışma koşullarının iyileştirilmesini ve pandemiye karşı tedbirlerin hayata geçirilmesini talep eden emekçilerin sürgünü insanlık suçudur. Sendikal örgütlenmeye ve demokratik hak mücadelesine vurulmak istenen bir darbedir, bu asla kabul edilemez!

Kurulduğu günden bu yana nitelikli kamusal hizmeti savunan Sendikamız HABER-SEN, haksız ve hukuksuz uygulamalara karşı her koşulda mücadele etmiştir; bugün de bu mücadelesini sürdürmektedir. Sürgünlere, özelleştirmeye, güvencesiz ve esnek çalışmaya, performans sistemine yani çalışma hayatında iş barışını bozan tüm uygulamalara karşı sesini yükseltmiştir; bundan sonra da güçlü biçimde itirazını sürdürecektir.

Genel Sekreterimiz İbrahim DAMATOĞLU’ nun sürgünü geri alınmadığı taktirde tüm şube ve temsilciliklerimiz tarafından eş zamanlı olarak PTT Başmüdürlüklerinin önünde basın açıklamaları yapılacaktır. Bu zaman içerisindeki gelişmelere göre  haksız hukuksuz sürgünün durdurulması için ülkemizin dört bir yanından Ankara’ya yürüyüş düzenleyip, sendikamız üzerindeki baskıları haksız hukuksuz sürgünleri protesto amaçlı PTT Genel Müdürlüğü’nün önünde basın açıklaması yapılacaktır.

PTT Yönetimine sesleniyoruz… Haksız Hukuksuz kararınızdan vazgeçin… Sendikamız Genel Sekreteri İbrahim DAMATOĞLU’ nun  Sürgününü Durdurun

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: