Örgütlü görünen toplum

Korona virüs tüm dünyayı altını üstüne getirmeye devam ediyor.Dünya salgınla mücadeleye devam ediyor. Bugünün tartışması, gündemi “hangi aşı güvenli”? Hangi aşıyı (Çin, Amerikan, Rus,İngiliz vb) kullanmalıyım gibi gündemin suni olarak tartıştığı konular.

Suni diyorum bunların varlığını red etmiyorum ama, bugün ülkemizin gerçeği aşıdan önce, ölüm virüsten değil yoksulluktan, ekonomik çıkmazdan ve çözümsüzlükten geleceğidir,diyorum.

İzmir’de yaşanan deprem günlerinde TV Programların da değerlendirme yapan İTÜ’lü Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Bir ülkede deprem sorununun çözülmesi için o ülkenin ekonomisinin düzelmesi gerekiyor. Yani yoksulluk ne kadar fazlaysa deprem o kadar yakındır. Depremde zaten yoksullar ölür, zenginler ölmez” demişti.

Bugün aynı cümleleri Covit 19 için çevirerek söylemek hiç şaşırtıcı değil.

Yani bir ülkede yoksulluk ne kadar fazla ise hastalık o kadar yakındır, ölüm o kadar yakındır“demek pek aykırı olmasa gerek.

Zonguldak sokaklarını, caddelerini bir gezin, esnafları bir dinleyin bu yoksulluğu ve salgının ne kadar yakın olduğunu görebilirsiniz.

Fazla söze gerek yok, örgütlü toplum gibi görünmemize rağmen, yani, esnafa bakarsanız esnaf örgütleri var, işçilere, çalışanlara bakarsanız ya dernekleri, ya sendikaları var, meslek gruplarına bakarsanız ya odaları ya da, dernekleri var.

Hiç biri de değilse oy attığı, seçimden seçime göreve getirdiği ya da politik tercihini yaptığı bir siyasal partisi var,. mahalle ve köylerinde muhtarı var.

Ama bu meslek odaları, dernekler, sendikalar, siyasi partiler bu her geçen gün yoksullaşan, iflasa sürüklenen, işini, aşını kaybeden, üyesinin sorunlarına ne kadar çare oluyor.

Kentte özellikle hizmet sektörü çökmüş durumda. Ana muhalefete bakıyorum, daha çok merkezi politikaları sosyal medyadan paylaşmanın ötesinde henüz somut bir adım göreme dim.

Örneğin yerel bütçe tartışmalarında daha çok kişisel egoların öne çıktığı,politika yapma tarzlarının tartışıldığı bir bütçe dönem geçirdik.

Sol’un en çok iktidara yönelik gedik açacağı bu süreçte ekonomiye-kent insanına somut kazandırılmış bir öneri, kazandırılmış bir hak,yada kazamın olmadı.

CHP’li bir iki belediyenin Su ile ilgili “Zam yapmadık” haberinin dışında sevindirici bir çalışma yansımadı.Şimdi yeniden soralım.

Biz gerçekten örgütlü bir toplum muyuz?

 

Özel Halk Otobüsleri 1 Ocak’ta hizmete başlıyor

Zonguldak Merkez’de uzun süredir hizmet vermeyen Özel Halk Otobüs hizmetleri, yeni yılda başlıyor.

Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, halk otobüslerinin ne zaman başlayacağı yönündeki soruya şu şekilde cevap verdi: “İhaleyi alan yeni firma 1 Ocak’tan itibaren halk otobüsü faaliyetine başlıyor” dedi.

Toplu Taşıma yıllardır aslında çözülememiş bir sorun.Bu konu gerek kamuda özelleştirmenin getirdiği temel sorunun yanında, denetim ve halka hizmet konusunda da gerekli hassasiyetlerin gösterilmediği dönem geçirdik.

Umarım yeni dönem yaşananların tekrarı olmaz.

Sağlıcakla kalın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: