Enerjide masraflar vatandaşın sırtına yüklendi

Tüketici Halkları Derneği Zonguldak Şube Başkanı Ali Topaloğlu “Resmi Gazetede yayımlanan iki tebliğde Elektrik Dağıtım Tarifesinin Düzenlenmesi ile Perakende Satış Tarifesinin Düzenlenmesi yapıldı. Kararlarda 2021 -2025 yılları arasında elektrik dağıtım şirketleriyle elektrik tedarik şirketlerinin yaptıkları masrafların vatandaşın faturasına yansıtılacağı maddeleri eklendi.”diyerek tepki gösterdi

Topaloğlu,

Hükümet, Özel Şirketlere Vatandaşı Soyduruyor!, 

EPDK Vatandaşı Soydurma Kurulu Mu?, 

Bu Tebliği Yayınlayanlar Sizde Hiç Vicdan Yok Mu?, 

Tüketiciler Yolunacak Kaz Değildir !”dedi

Açıklamada şu görüşlere yer verdi, “Hükümet, Bu pandemi  döneminde,  ağır faturalardan bunalan vatandaşa yeni bir yük bindirdi. Elektrik şirketlerinin temsil, ağırlama ve seyahat gibi giderlerinin vatandaşın faturasına dahil edilecek. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, dağıtım şirketlerinin temsil ve ağırlama giderleri, üye oldukları derneklere ödedikleri aidatlar, verdikleri ilanların giderleri gibi birçok harcama elektrik faturalarına dahil edilecek.

Tüketiciler zaten faturalarda, kaçak kayıp bedeli, dağıtım bedeli, İletim Bedeli ,Okuma Bedeli TRT payı gibi birçok haksız ödemeyi yaparken üzerine şimdi de bir çok yük getirecek giderleri vatandaş ödeyecek. 

Şirketlerin Giderlerini Vatandaş Ödeyecek!Resmi Gazetede yayımlanan iki tebliğde Elektrik Dağıtım Tarifesinin Düzenlenmesi ile Perakende Satış Tarifesinin Düzenlenmesi yapıldı. Kararlarda 2021 -2025 yılları arasında elektrik dağıtım şirketleriyle elektrik tedarik şirketlerinin yaptıkları masrafların vatandaşın faturasına yansıtılacağı maddeleri eklendi. 

Yeni açıklanan tebliğlere göre:

*Dağıtım ve tedarik şirketlerinin yıl içinde yapacağı dernek aidat giderleriyle temsil ve ağırlama giderleri ve ilan giderleri elektrik faturalarına yüklenecek.

*Ayrıca şirketlerin yapacağı denetim, danışmanlık ve müşavirlik giderleri, dava, mahkeme, avukatlık, icra ve arabuluculuk giderleri, noter harcamaları gibi işletme giderleri yüzde 7 artırılarak faturaya eklenecek.

*Son olarak elektrik dağıtım firmalarının yapacağı haberleşme, seyahat ve konaklama harcamaları ile personel yollukları, odalara ödedikleri aidatlar ve büro harcamaları da vatandaşın omzuna bindirilecek. Böylece elektrik faturaları daha da katlanmış olacak.

Bu Tebliğin derhal iptal edilmesini talep ediyoruz.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: