Son haftaların tartışma konusu CHP Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı aynı zamanda Zonguldak İl Kadın Kolları Başkanı Merve Kır’ın geçtiğimiz günlerde basına yaptığı bölgedeki “Ensest” ilişki konusundaki görüşleri.

Merve Kır, ‘25 Kasım Kadına Şiddete Hayır Günü’nde “Corona Virüs günlerinde ‘evde kal’ deniliyor ama o evde neler oluyor bilinmiyor, ensest ilişkilerde artış oldu” demişti. Merve Kır’ın en çok ensest ilişkilerin Zonguldak Merkez’de yaşandığını belirterek Çaycuma’nın Perşembe Beldesi’nden çok dava geldiğini de belirtmişti.

Bunun üzerine Çaycumalılar Dernek Başkanı Savaş Çiloğlu, CHP Eski İlçe Başkanı Tuncay Akyol, davaya konu olan sorunlara değil de Merve Kır’ın açıklamalarına tepki gösterdiler.

Yine konu ulusal basına yansıdı ve Zonguldaklı Yazar Cem Küçük, Merve Kır’ın açıklamalarını ‘skandal sözler’ başlığında köşe yazısına taşıdı. Bunun üzerine Merve Kır Cem Küçük’e, “AKP iktidarının 18 yılında, ilk 13 yıllık süreçte kapısından ayrılmadan savunduğun FETÖ, son 5 yılda ise, AKP tetikçiliğin herkesin malumudur. Cumhuriyettin yaratmış olduğu Türk aile yapısını bozduğunuz, kadını ikinci plana attığınız, her şeyi maddi çıkar haline getirdiniz.

2-Bu siyasi iktidar hırsı ile bu yönetim yapısı ,şimdi de adliye ve dosya sayılarında ispatlı olan kadının ve hatta UFAK ÇOCUKLARIN başına geleni ,kadına ve çocuklara yönelik şiddeti de FETÖ’yu desteklediğin gibi mi destekleyeceksin Küçük bey.. Hadi ordan “diye cevap verdi

CHP Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı ve İl Kadın Kolları Başkanı Merve Kır, Avukatlık mesleği gereği ki, isim vermeden sadece bölge adı kullanarak yaşanan soruna dikkat çekmişti.

Neredeyse Merve Kır’ı kamuoyu önünde linç kampanyası açıldı.

Niye? var olan bir gerçeği kamuoyuna üstelik ne zaman “25 Kasım Kadına Şiddete Hayır Günü”nde

Merve Kır, sayfalarımızda da yer verdiğimiz açıklamasında bu kez bölgede meslek ve kitle örgütlerine yönelik eleştiri yaptı ve sordu;

Olaylardan haberdar olduğu halde kılını kıpırdatmayan partili ve STK’lı arkadaşlarımız, tribünlere oynamak yerine her türlü cinsel saldırıya uğramış çocuklarımızın duygularını anlayamıyorsa asıl problem oradadır!”dedi

Gerçek böyle bir şey.

İlginç olan diğer yan ise, Merve Kır’ın bu gerçekçi ve haklı değerlendirmelerine yönelik, Kadın Platformlarından ses çıkmayışı.Şaşıyorum.

Kadın Platformu her “25 Kasım Kadına Şiddete Hayır Günü”ünde kadına,çocuklara yönelik şiddet,taciz,tecavüz konularına yönelik tutumları, hatta ülkenin farklı illerinde meydana gelen olaylara tepkilerini gösterirken hemen önümüzde,içimizden birinin sadece gerçekleri dile getirdi,var olanları kamuoyu ile paylaşmasına yönelik değerlendirmeleri konusunda neden sessiz kalındığını anlayamıyorum..

Gerçek her zaman devrimcidir

Güneş Balçıkla sıvanmaz