İmzalar, Covid-19 meslek hastalığı sayılsın diye!

Zonguldak merkezde bir grup yurttaş “Uzun Lafın Kısası: Covid-19’u Meslek Hastalığı Olarak Kabul Edin!” başlığı altında imza toplamaya başladı. Hafta içinde toplanan imzalar  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, TBMM Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı’na gönderilecek.

İmzacılardan fotoğrafçı İbrahim Akyürek konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Ankara Tabip Odası (ATO) 14 Aralık 2020’de Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanı sayısını 230 olarak açıkladı. Aynı gün, Bağımsız Maden İşçileri Sendikası’nın, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nın Covid-19’u meslek hastalığı olarak kabul etmeyen genelgesine Danıştay’da yaptığı itirazın kabul edilmediği haberini öğrendik.

Geçen ayın başında, Uluslararası Hemşireler Birliği, Covid-19 başladığından bu yana dünyada 1500 hemşirenin hayatını kaybettiğini açıkladı. Bu sayının, Birinci Dünya Savaşı’nda bilinen hemşire ölümleriyle aynı olduğu belirtildi.

Sağlık çalışanlarının sendikaları, meslek odaları, dernekleri aracılığıyla yaptıkları açıklamaların en başında Covid-19’un meslek hastalığı olarak kabul edilmesi geliyor. Bu kadar yaygın bir talebin yerine gelmesi için daha fazla nelerin yaşanması gerektiğini bilmek istiyoruz. Çünkü, sağlığımızı emanet ettiğimiz insanların çalışma ve yaşam koşulları, moral güçleri hepimizi ilgilendiriyor.”

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: