Papila; “23 Aralık Kara Bir Gündür”

ADD Zonguldak Şubesi, Kubilay’ın 90.Ölüm yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı

ADD Zonguldak Şube Başkanı Nazan Papila, “Çağdaş,Laik,tam bağımsız Türkiye  Cumhuriyeti’nin gücü, büyüklüğü içte ve dışta bazı karanlık zihniyetleri rahatsız etmiş ve hala daha etmekte

Papila konuyla ilgili şu görüşleri dile getirdi, “ Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana nice aydınlarımıza,yurtsever kahramanlarımıza tuzaklar kurup,vahşice katlederek yaşamlarından kopartan karanlık,kanlı ellerin yiğit Mustafa Fehmi Kubilay Teğmen’i şehit ettiği acı bir gün bugün.

23 Aralık 1930’da,bundan tam doksan yıl önce,Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin görevi başındaki yetkililerine; Teğmen Kubilay’a,Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki’ye yapılan bu alçakça baş kaldırı,katliam bugün de aynı acı ile yüreklerimizi yakmakta.

Çağdaş, Laik, tam bağımsız Türkiye  Cumhuriyeti’nin gücü, büyüklüğü içte ve dışta bazı karanlık zihniyetleri rahatsız etmiş ve hala daha etmekte.

Büyük Atatürk’ün Gençliğe Hitabe’sinde yer alan “İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır.” sözleri, işte bu yaşanmış ve yaşanmakta olan gerçeğe işarettir.

Büyük Türk Ulusu’nun  ilerlemesinden, Cumhuriyet devrim ve değerleri ışığında, çağdaş dünya ülkeleri arasında yükselmesinden rahatsız olanlar bu ilkelere hizmet etmekte olan nice aydınlarımızı katletti tarihimiz boyunca.

Nice demokrasi, devrim şehitlerimizi yitirdik bu uğurda; işte Teğmen Kubilay Bekçi Hasan ve Bekçi Şevket, Cumhuriyet Devrimleri yolunda verilen ilk şehitlerimizdendir. Gözleri dönmüş, vicdanları körelmiş, insanlıktan çıkmış Mehmet Derviş,  23 Aralık 1930 sabahı namazı sonrası orada bulunan  halka kendisini  “Mehdi” olarak tanıtıp, yanına aldığı bir grup hainle birlikte, arkalarında “Halife Ordusu” olduğu, şeriat bayrağı altında toplanmayanların kılıçtan geçirileceği tehditi ve yalanı ile cahil halkı korkutarak arkalarına aldılar. Bu olaydan haberdar edilen ilçe askeri birliğince Yedek Subay Mustafa Fehmi Kubilay bir manga asker ile birlikte isyanın bastırılması için görevlendirildi. Kubilay, isyancıları ikna etmek ve teslim olmalarını tebliğ etmek üzere askerlerini geride bırakarak tek başına gözü dönmüş grubun arasına girdi. Onu dinlemeyen isyancıların saldırmasıyla ve aralarından açılan bir ateşle yaralandı. Cami avlusuna sığındı. Bundan sonra insanlıktan çıkmış vahşi kalabalık Kubilay’a saldırdı. Elebaşı Derviş Mehmet, yanında bulundurduğu kör başlı testere ile Kubilay’ın başını gövdesinden ayırdı. Bununla da kalmayıp, başını ellerindeki yeşil bayrağa iple bağlayıp tekbir getirmeye başladılar. Kahraman Bekçi Hasan ve Mehmet ateş açarak bu alçaklara karşı durduysalar da, onları da orada vurarak şehit ettiler. Sonrasında olay yerine gelen askeri birlikle çıkan çatışma sonucu elebaşılardan bazıları olay yerinde öldürüldü. Kaçanlar da kısa sürede yakalanıp yargılandılar.

Doksan yıl önce bugün yaşanan işte bu korkunç vaka şunu gösterdi ki;

Teğmen Kubilay, Hasan ve Mehmet; vatan namusu için görevlerini terk etmediler, direndiler, şehit oldular. Arkada gözü yaşlı ailelerini, evlatlarını ana babalarını ve doksan yıl boyunca yüreği sızlayan yurtsever Türk Halkı’nı bıraktılar.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: