Uzun süredir ülke gündemini daha çok MHP’nin AKP’yi yönlendirdiği, ya da sıkıştırdığı üzerine konuşuluyor.

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’yı savunması ve sonrasında gelen tepkilerin nedeni yavaş yavaş su yüzüne çıkmaya başladı gibi görünüyor. Özellikle Bahçeli’nin HDP’nin kapatılması konusundaki çıkışı MHP-AKP (Cumhur İttifakının) çatladığı tartışmalarını alevlendirdi. Devlet Bahçeli’nin “HDP Kapatılsın” çıkışına, AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve AKP Sözcüsü Ömer Çelik’ten, parti kapatmaların ülkede demokrasiye ne zararlar getirdiğini gördük söylemleri bunu daha da netleştirdi.

Bu konular derinleşirken Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk süresine yönelik olarak yaptığı açıklama, bir anlamda AKP iktidarını da sıkıştırdı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimi aylarda “Türkiye’nin yeni Avrupada dır”, sözü önümüzdeki sürece yönelik yeni yeni yer alışların, yeni iç dengelerinde değişeceği işareti idi. Bu işareti, “Kürt Sorununda yeni bir açılım” olarak yorumlayanlarında olduğunu söymekte yarar var.

Son olarak yaygın basında tartışılan, Bahçeli’nin İYİ Parti İl Başkanı Meral Akşener’e “Evine dön”çağrısı işte siyasetin önümüzdeki günlerde daha da ısınacağının habercisi.

Türkiye gündemi her ne kadar pandemi koşullarının birçok konuyu örtmesi gibi görünse de can alıcı konular tartışılmaya, yolunda yürümeye, yeni yeni yollar aranmaya devam ettiğini gösteriyor.

Hep söyleriz, bilimsel teknolojik devrim, sadece ekonomik anlamda değil, yaşamı, dünden kalan ne varsa harmanlamaya devam ediyor. Sınırları aşıyor, ulusal devletleri küresel çapta güvenlik ve adalet konularında yeni yeni oluşumlara ortak ediyor.

Covit 19 gibi dünya çapındaki salgının da gösterdiği gibi, bilimsel teknolojik gelişmeler, ülke sınırı tanımadan, insanlığın geleceğine yönelik olarak, tıptaki gelişmeleri Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluşu dünyaca davranmaya mecbur etti.

Bilginin paylaşımından, lojistiğe kadar birçok alanda ilişkiler iç içe güçlenerek geçti, geçiyor.

İşte bu yeni durum dur ki, iç siyasette MHP’yi sıkıntıya sokuyor,elindeki siyaset tarzını elinden alıyor.

Bu durum şimdilik iktidar kanadını sesiz bekleyişe itmiş durumda. Bu güncelleşen gelişme eski tip, iç dinamik, dış dinamik söylemlerini de bir anlamda yavaş yavaş kaldırıp bir kenara atmaya başlıyor.

Hani diyoruz ya pandemi gelecekteki bütün yaşamımıza etki edecek, işte o etkinin bir yanı bugün yaşanan bilimsel, teknolojik devrim dediğimiz iletişim çağının getirdiği yeni durum.

Eğitimden, ekonomiye, sosyal yaşamdan, siyasete bir çok alan yeniden harmanlanıyor.

Kağıtlar yeniden karılıyor.

Türkiye bu sınavdan nasıl çıkacak mesele burada.

İngiltere’de yayınlanan ekonomi değerlendirme raporunda Türkiye gelişmiş on altıncı ülke sıralamasından 20. sıraya düştüğü.

Yeni Yılda , sağlıcakla kalın