Geçtiğimiz haftanın Zonguldak Belediyesi’nin ana tartışma konusu yapılması düşünülen Makine İmalatçılarına ait küçük sanayi sitesi kısa adı MAKZON idi. Tartışma devem edeceğe benziyor.

Aslında bana sorarsanız Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ortada kalmış durumda. Üstelik taraf olduğu konuda bile yanlış bir adım atıldığını bir anlamda ifade etmiş.

10 Ocak Gazeteciler Günü Nedeniyle Polis evinde düzenlenen basın toplantısında Vali Mustafa Tutulmaz birçok konuda değerlendirme yaptı.

Basına da yansıdığı şekli ile geniş bir değerlendirmelerde bulundu.

Bölgedeki yatırımlardan, yürüyen porojelere, asayişten, güvenlik konularına kadar detaylı değerlendirme yaptı. Geçtiğimiz hafta bu köşede eski Vali Yavuz Erkmen’in benzer çalışmalarından örnekler vermiştim. Bu değerlendirme tamda onun üstüne geldi. Oldukça faydalı değerlendirmeler, açıklamalar yaptı.

Fakat iş döndü dolaştı konu MAKZON’a geldi yine.

Vali Mustafa Tutulmaz ilginç cümleler kurdu.

“MAKZON etrafı büyük her tarafından bacalardan dumanlar çıkacak bir sanayi sitesi değildir. Mevcut sanayi sitesinin yanı başında ölçeği biraz daha büyütülmüş bir sanayi sitesidir. MAKZON’a olduğundan fazla değer verildiğini görüyorum. Yapıldığı zaman Zonguldak uçtu gitti ya da vay efendim çevre bitti mahvolduk değildir. Bu bir küçük sanayi sitesidir hatta az büyüğüdür. Çevreye zararı olur mu olur ama küçük sanayi sitesi yapıldığında da olmuştu. Orası için bunlar düşünülüyorsa o zaman tepki koyulmalıydı”

Diye ifade etti. Şimdi bu değerlendirmeden;

Birincisi; Eğer geçmişte çevreye de zarar veriyor diye tepki gösterilmemiş ve o günün yöneticileri buna göz yummuşsa kabahat onlarındır, o günkü toplumsal muhalefetindir, ilgili meslek kuruluşlarındır. Yani yanlış yapılmış ise yeniden benzer bir yanlışa gerek yok. Yarında bugünkü karar vericiler değerlendirilecek demektir.

İkincisi; “MAKZON’a olduğundan fazla değer verildiğini görüyorum”dedi.

Aslında belki de doğrusu bu. Fazla gündemi meşgul ediyorda olabilir, o arazi ilgili kooperatife verildiği, devredildiği zaman beklenen sonuç çıkmayabilir de o zaman.

Daha önce MAKZON tartışmalarında yapılması planlanan yeri değersizleştirerek bir anlamda da muhalefet edenleri kamuoyunda, “Ne var burada o kadar gürültü kopartacak”dedirten türdendi.

Vali Bey’in “MAKZON’a olduğundan fazla değer verildiğini görüyorum”deyince o zaman bu kadar patırtı gürültüye gerek yok.

Geçmişte bir hata yapılmış şehrin içinde (Acılık) Sanayi sitesi varken, geleceği göremeyen yöneticiler, yada rantçılar Üzülmez Sanayi Sitesini de şehrin içine yerleştirdiler. Şimdi bir yanlışa daha imza atmayın sayın Vali, bunun sizde farkındasınız.

Ama günlük tartışmalar, perdelenen gerçekler gelecekte yeni tartışmalarında devamını getirecek demektir.

Yanlıştan dönmek erdemliktir.. .

Sağlıcakla kalın