Aşıda öncelikli meslek grupları ve sektörler belli oldu ancak Covid-19 salgınında dahi ölümle burun buruna çalışan madenciler ne yazık ki yine unutuldu.

 

Sağlık Bakanlığının takvime göre, sağlık çalışanları ile 65 yaş ve üstü vatandaşların ardından sırasıyla Milli Savunma, İçişleri Bakanlığı, kritik görevlerdeki kişiler, zabıta, özel güvenlik, Adalet Bakanlığı, cezaevleri, eğitim, gıda ile taşımacılık sektörü çalışanlarının aşılanacağı açıklanırken, mesleki hastalıklar nedeniyle zaten akciğerleri tehlike altında olan, 200 binin üzerindeki madenci aşılamada öncelikli listeye dahil edilmedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, madencilik mesleğinin riskli gruplara dahil edilmemesi gerektiğini söyleyerek Bakanlığa, madenciler için aşıda öncelik verilmesi çağrısında bulundu.

CHP’li Milletvekili,  “Bir avuç kömüre ömrünü vererek çalışan, hastalanan, ciğerlerini zaten tükenmiş madencileri unutmayın!” diyerek seslendiği açıklamasında şunları söyledi:

“Aşıda öncelikli meslek grupları ve sektörler belli oldu ancak Covid-19 salgınında dahi ölümle burun buruna çalışan madenciler ne yazık ki yine unutuldu.

 

Yapısı itibariyle akciğerlere tutulan koronavirüs, mesleki hastalıklar nedeniyle zaten akciğerleri tehlike altında olan, gerek devlet gerek özel maden ocaklarında çalışan 200 binin üzerindeki madenciyi tehdit etmektedir.

Çalışma ortamı koşullarına bağlı olarak ciğerleri gün be gün tükenen, KOAH gibi solunum yolu hastalarının sıkça görüldüğü madencilik mesleğinin riskli gruplara dahil edilmemesi ve aşıda öncelik verilmemesi anlaşılır değildir.

 

Pandeminin ülkemizde görülmesi sonrasında yaptığımız çağrılarla Zonguldak’ta önce Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) sonrasında ise özel maden ocaklarında geçici olarak üretime ara vermiş, gerekli tedbirler alınmış ve bu sayede binlerce madenci ve ailesinin hayatı kurtulmuştur. Ancak aynı özen ne yazık ki Sağlık Bakanlığının aşılama takvimi belirlenirken gösterilmemiştir.

Oysa madenciliğin, koronavirüs salgını açısından yüksek riskli meslek grupları arasında olduğu tartışılmaz bir gerçektir.

Yerin yüzlerce metre altında burun buruna, nemli, kapalı, tozlu ve karanlık ortamlarda çalışan; mesleki hastalıklar itibariyle zaten pek çok hastalık riskine maruz kalan, madencilerimiz için yeni kararlar alınmalıdır!

Sağlık Bakanlığına çağrımdır.. Bir avuç kömüre ömrünü vererek çalışan, hastalanan, ciğerlerini zaten tükenmiş madencileri unutmayın!”