“Müşavire Danış Uygulaması Hayata Geçti”

Ticaret Bakanlığının yurt dışı teşkilatı ile merkez birimleri arasında hızlı bilgi paylaşımını ve koordinasyonu sağlamak, yurt dışı teşkilatında görevli Bakanlık temsilcilerinin faaliyetlerini, programlarını takip etmek, çalışmalarında etkinlik ve verimliliği geliştirmek üzere kurulan “Dış Temsilcilikler Yönetim Bilgi Sistemi” 2 Ocak 2021 Tarihinde devreye girdi. Hayata geçen sistemde kullanıma açılan “Müşavire Danışın” uygulaması sayesinde ticaret müşavir ve ataşelerimizle iletişiminin kolaylaşması amaçlanıyor.

Ticaret Bakanlığının dış temsilcilik operasyonları çerçevesinde halen 92 ülke 129 merkezde 162 ticaret müşaviri ve ataşesi hizmet veriyor. Sistem sayesinde ticaret müşavirlerinin ihtiyaç duydukları bilgi, belge, rapor ve sunumlara online erişebilmeleri ayrıca gerçekleştirdikleri faaliyetler ile görev yaptıkları ülkelerdeki ekonomik, ticari nitelikteki bilgilerin, pazara giriş fırsatlarının da Bakanlığa iletilmesinin hızlanması amaçlanıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir “Ticaret Bakanlığımızın yürüttüğü çalışmalar ile 2 Ocak’ta hayata geçen “Dış Temsilcilikler Yönetim Bilgi Sistemi” kapsamında hizmete açılan “Müşavire Danışın” uygulaması ile iş dünyamızın yurt dışındaki ilk temas noktaları olan ticaret müşavirlerimiz, dış ticaret erbabının ve yatırımcıların yurt dışı pazarlara ilişkin sorularını doğrudan sistem üzerinden yanıtlayabilecek. Uygulamayı kullanarak sorulan sorular ve talepler ilgili müşavirliklere iletilecek ve uygulama üzerinden en kısa sürede yanıtlanacak. Artık dış ticaretle uğraşan üyelerimiz ve yatırımcılar, ticaret müşavir ve ataşelerimizden görev yaptıkları ülkelerle ilgili sorularını o ülkeye gitmeden yönlendirebilecek, müşavirlerimiz tarafından hızla gönderilen yanıtlar uygulama üzerinden takip edilebilecek. Müşavire Danışın” uygulamasına Ticaret Bakanlığının “www.ticaret.gov.tr” ya da “https://musaviredanisin.ticaret.gov.tr” internet adreslerinden ücretsiz ulaşılabilecek. Programın kullanımını anlatan tanıtım videosu da bu adreste incelenebilir.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: