“Amelebirliği kuruluş amacından saptırıldı”

Türkiye Taşkömürü Kurumu Üzülmez Müessese Müdürlüğünde çalışan Maden İşçisi Vural Saraç, sosyalmedya aracılığı ile maden işçilerine çağrı yaptı ve, “Amelebirliği Üzülmez Şube Yönetim Kurulu Adayı” olduğunu açıkladı.

Vural Saraç yaptığı açıklamada, “Günümüzde her alanda haklarımızın sürekli gerilediği hepimiz tarafından bilinmektedir.Siz maden işçisi arkadaşlarımı haklarımıza sahip çıkmaya .Haklarımızı geliştirmek için her alanda birlikte mücadele etmeye ve sizleri duyarlı olmaya çağırıyorum” dedi

Maden işçisi Vural Saraç’ın açıklaması şöyle;.

“Amelebirliği kuruluş amacından saptırılmış ve bugün işçilere sadece ikraz veren bir kurum haline gelmiştir.

Oysaki AMELEBİRLİĞİ işçilerin ve ailelerinin sosyal yaşamlarını geliştirmek için çalışma yapması gereken önemli bir kurumdur.

Tüm bu olumsuzluklara ve işçiler aleyhine yapılacak düzenlemelere karşı tüm işçi arkadaşlarımızı birlikte mücadele etmeye ve AMELEBİRLİĞİ seçimlerinde destek vermeye çağırıyorum.

Amelebirliği kuruluş amacı olan işçilerin sağlık,sosyal ve kültürel alanda geliştirilmesi konusundan uzaklaşmış bu gün sadece ikraz veren bir kuruluş olma noktasına gelmiştir.Amelebirliğinde biriken paranın yine işçilerin yararına kullanılması için gerekli çalışmalar yapılmalı ve Amelebirliği özüne dönmelidir.İşçiler adına yapılacak çalışmalar işçi arkadaşlarımızın arasında yapılacak kamuoyu araştırması neticesinde yapılmalıdır.Amelebirliğinin yıllık ayrıntılı bütçesi işçilerin bilgisine sunulmalı paranın nerelere harcandığı herkes tarafından bilinmelidir.

Değerli arkadaşlarım;

1940 lı yıllarda maden işçilerini bölmek ve birlikte hareket ederek haklarını aramalarını engellemek için işçiler arasında yerli yabancı ayrımı körüklenmiş ve işçilerin birlikte hareket etmelerinin önü kapatılmaya çalışılmıştır.Bugün geldiğimiz noktada yerli yabancı ayrımını bırakın Bartın,Devrek ,Çaycuma,Merkez vs ayrımı yapılarak gücümüzün bölünmesi için birileri çalışma yapmaktadır.Kader ortağı olan biz madenciler ya bu ayrımı yapanlara ve kendilerine çıkar sağlamaya çalışanlara karşı duracak,birlikte hareket ederek kendi öz irademizle karar vererek birilerinin bizi bölmesine ve gücümüzü dağıtmasına dur diyeceğiz.

İnanıyorum ki,1990yılında haklarını almak için Türkiye işçi sınıfı tarihinde yer etmiş olan büyük madenci grevini ve Ankara yürüyüşünü yapan maden işçileri bugünde haklarına sahip çıkmak için gerekli mücadeleyi yapmaktan geri durmayacaktır.

Değerli arkadaşlarım;

Günümüzde her alanda haklarımızın sürekli gerilediği hepimiz tarafından bilinmektedir.Siz maden işçisi arkadaşlarımı haklarımıza sahip çıkmaya .Haklarımızı geliştirmek için her alanda birlikte mücadele etmeye ve sizleri duyarlı olmaya çağırıyorum.

Sarmaşık misali işçi sınıfını saran ve sarma gayretinde olan hemşericilik ile bir yerlere gelmeyi araç olarak görenlerin sınıfsal değerler ve kazanım adına mücadele edebilecek bir amaçlarının olacağını da düşünmüyorum.Dönem dönem örneklerini de gördüklerimiz gibi alacakları yetki ve görev sonrası yetersiz olduğu halde.Sadece hemşehricilik olgusu üzerinden seçtiklerimiz arasında işçi sınıfına hizmet amacından ziyade makam ve mevkiler üzerinden.Bireysel çıkar ve menfaat peşine düşmelerinden dolayı çoğu sefer sınıfsal değerlerin kaybolmasına yaşananlardan ve gelişmelerden kimseleri haberdar etmeyerek bizleri ilgilendiren konularda zaman ve hak kayıplarının yaşanmasına sebep olacaklardır.

 

Değerli Maden İşçisi Arkadaşlarım…

 

Bilindiği üzere 2021 Mayıs ayı içerisinde yapılması muhtemel olan AMELEBİRLİĞİ işçi temsilcilerinin belirleneceği bir seçimimiz olacak.Yapılacak olan bu seçimlerde bende ÜZÜLMEZ bölgemiz başta olmak üzere Maden İşçilerini temsil edebilmek adına HİZMET için bu göreve talibim.

Tarafıma görev ve yetki verildiği taktirde bunu kendime ARAÇ olarak görmeyecek.Maden İşçilerine daha sağlıklı,şeffaf,paylaşımcı ve mücadeleci bir hizmet için AMAÇ edineceğim.

Ben sizlerinde desteği ile alacağımız görev ve yetkileri kendi bireysel çıkar,menfaatlerim doğrultusunda bir ARAÇ olarak değil.

Biz Maden İşçilerinin tamamını ilgilendiren konular hakkında bugüne kadar yapılmış olan yanlışları eksikleri düzeltmek.Yapılan doğru ve iyi işleri de geliştirerek daha da güzel halleri ile Maden İşçilerinin hizmetine ve kullanımına olanak sağlaması adına AMAÇ edinerek mücadele edeceğim.

Her ne kadar içerisinde bulunduğumuz,tüm dünyayı etkisi altına almış olan covid-19 salgını sebebiyle bir araya gelemiyor olsak bile.

İşçi Sınıfını sarmaşık misali sarıp sarmalamış olan,nefes almasını zorlaştıran düzen ve düzen içerisinde yer alıp buna kayıtsız kalanlara karşı DUR demek için yola çıktım.

SİZLERİ BİRLİKTE MÜCADELE ETMEYE DAVET EDİYORUM.

UNUTMAYALIM GÜCÜMÜZ BİRLİKTELİĞİMİZDEN GELİR.

Tüm çalışma arkadaşlarım ve Maden İşçileri camiamıza kazasız belasız çalışma günleri diler.Saygılarımı sunarım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: