“Yere bakmayın ,ileriye ve herzaman yukarıya bakın; biz buradayız.’

TMMOB Zonguldak İl Koordinasyon Kurulu, Prof. Dr. Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı tarafından Boğaziçi Ünüversitesi’ne  Rektör atanması sonrası öğrencilerin ‘’ Kayyum Rektör istemiyoruz’’diyerek itiraz etmeleri ve başlattıkları protestoların 29. gününde siyasi iktidarın talimatı ile öğrencilere polisçe operasyona yönelik tepki gösterdi

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, “KAYYUM REKTÖR ATAMASINA KARŞI ONURLU DURUŞ GÖSTEREN BOĞAZİÇİ ÖĞRENCİLERİNİN YANINDAYIZ”diye ifade ettiler

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Prof. Dr. Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı tarafından Boğaziçi Ünüversitesi’ne  Rektör atanması sonrası öğrencilerin ‘’ kayyum Rektör istemiyoruz’’diyerek itiraz etmeleri ve başlattıkları protestoların 29. gününde siyasi iktidarın talimatı ile öğrencilere polisçe operasyon yapılmıştır. Üniversite kampüsü önünde yürümekte olan öğrencilere bir polis amirinin ‘’aşağı bak terbiyesiz’’ diye bağırarak başlatılan saldırı operasyonu sonucu 159 öğrenci yasal sınırlar zorlanarak gözaltına alınmıştır. ‘’Bizden terörist senden Rektör olmaz’’ diyen öğrencilere operasyon yapılırken çatılara keskin nişancılar yerleştirilmesi, operasyonun plânlı yapıldığının ve ülkemizin gözde üniversiterinden biri olan  Boğaziçi Üniversitesi’nin yandaşlaştırılması, öğrencilerinin  ile akademisyenlerinin itibarsızlaştırılmasını amaçladığını göstermektedir.

Üniversitelerin  özerkliği, bilim /teknoloji ve düşünce üretme misyonları siyasi iktidara yandaş YÖK tarafından denetim altına alınmış ve üniversiteler susturulmuştur. Siyasi baskı, dayatma, tehdit ve ihraçlar hep tek tip, susturulmuş üniversite yaratma isteğinden kaynaklanmaktadır.

“Bu politikalar derhal terk edilmelidir”

Üniversitelerin bilim/teknoloji ve düşünce üretmek için var olması gerektiğini savunan; birlikte yönetme ve birlikte üretme kültürünü üniversitelere hakim kılmak isteyen akademisyenler ve öğrenciler siyasi iktidarın hedefi haline gelmiştir. İktidar, özellikle siyaseten başedemediği her konuyu provakasyonla toplumun dini ve milli hassasiyetleri üzerinden manüple ederek, değişik toplum kesimlerini birbirine karşı kışkırtarak karışıklık çıkarıp, baskı ile çözme yolunu tercih etmektedir. Aynı yöntem Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri üzerinde de oynanmıştır. Kutuplaştırıcı bu anlayışın ülkemize ve halkımıza kaybettireceği çok şey olup, bu politikalar derhal terk edilmelidir.

Melih BULU’NUN rektörlükten isitifa etmeli

Siyasi iktidarın ve yandaş medyanın Boğaziçi Üniversite’si öğrenci ve akademisyenlerine yönelik saldırgan tutumunu, iktidar talimatı ile uygulanan polis şiddetini  ve gözaltıları ; Demokratik hak ve özgürlüklere, başka bir deyimle Anayasal protesto hakkına yapılmış kaba bir saldırı olarak nitelendiriyoruz. Saldırı ve gözaltıları kınıyor,  öğrencilerin derhal serbest bırakılmalarını talep ediyoruz. Ayrıca antidemokratik yöntemlerle Boğaçi Üniversitesi’nde Rektörlüğe  atanan Melih BULU’NUN rektörlükten isifa etmesini ; öğrenci ve akademisyenleri istemi doğrultusunda yapılacak seçimle rektör belirlenmesini en demokratik yol olarak görüyoruz. İktidarı öğrencileri haklı demokratik taleplerini görmeye ve yerine getirmeye davet ediyoruz.

Öğrencilere mesajımızdır, ‘yere bakmayın ,ileriye ve herzaman yukarıya bakın; biz buradayız.’

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: