“Artık bizlerin sesini duyun”

Şunun şurasında pandemi dönemi, Covit Salgını ile yaşam neredeyse bir yılı buluyor.

Bu bir yılın nelere mal olduğunu henüz tam anlamış değiliz. Hani söylenir ya “Şu kar bir kalksın bak altından ne çıkacak” Bu dönemin en ağır faturası, Adaletsizlik, eşitsizlik, baskı ve özgürlüksüzlük, işsizlik ve yoksulluk ülkenin baş sorunu olarak önümüzde duruyor.

Özellikle adaletsizlik-eşitsizliği görmek için; Bir yanda devam eden AKP kongrelerinin salonları dolduran kalabalıkları, diğer yanda Baroların, Meslek Odalarının ertelenen kongreleri.

Bir yanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKP İl Kongrelerine katılımın yüksekliğini alkışlatırken, diğer yanda iflasın eşiğine gelmiş, kapanmış, küçük esnafın çektiği çilenin iktidar tarafından görülmemesi, görülmek istenmemesi..

İşsizlik ve yoksulluğun sıradan bir durum aldığı, TUİK’in inandırıcılığın ortadan kalktığı, yayınladığı verilerin gerçeği yansıtmadığını hemen yanı başımızda, etrafımıza baktığımızda çok rahat olarak görebiliyoruz.

Onların seslerini, çığlıklarını duyabiliyoruz artık.

Önceki gün Zonguldak Madenci Anıtı’nda bir araya gelen spor salonu işletmecileri ve antrenörler Vali Mustafa Tutulmaz’a çağrı yaptı ve “80 ilde açık olan spor salonlarının tüm valilik sorumluları ve İl hıfzıssıhha kurulları sorumluluk alırken bizim kurulumuz ve sayın. Valimiz neden sorumluluk almıyor” diye bir anlamda isyan ettiler. Ve “Zonguldak esnafını, halkını kimlere emanet ediyorsunuz. Bizler korkan, bizler için elini taşın altına koymayan bir yönetici birliği istemiyoruz. Ve hatırlatırız yine 80 il açık sayın. Yöneticiler sadece biz kapalıyız. Tam 65 gündür hiç bir şey demeden susuyoruz. Bir kişi nasılsınız demedi. Artık oyalamalarına ve kandırmalarına inanmayacağız. Ölümü salonlarımız saçmıyor. Bizler hastalıklı değiliz“.diyede ekleyerek, “Bizler eğitimli bilinçli kendimizden çok başkasının sağlığını düşünen eğitimcileriz. Bizler atanamayan öğretmenleriz. Bizler kendi yolunu kendileri çizen vatandaşız. Artık bizlerin sesini duyun“dediler.

Umarız Sayın Valimiz Mustafa Tutulmaz ve Gençlik Spor İl Müdürümüz Sayız Hakan Yüksel bu esnafımızın çığlığına ortak olur.Olurlarsa işte o zedelenen “adaletsizlik-eşitsizliği” bir nebze olsun telafi ederler.

Tabi burada bir çift sözde Esnaf Odalarına ve onların temsilcilerine.

Peki siz bu çığlığı neden duymuyorsunuz?

Merkez Çarşısı’nda moraller bozuk

Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan geçtiğimiz günlerde Merkez Çarşısı ile ilgili olarak rapor beklediklerini, rapor olumsuz bir sonuç olursa 90 gün içinde yıkım yapılacağını dile getirdi Bir yandan teknik bir konu, diğer yandan işin ekonomik, sosyal boyutlarıda olan bir durum var.

Esnaf ikiye bölünmüş durumda “Yıkılsın“, “Yıkılmasın” diyenler olarak.

Bu konuda yapılması gereken en önemli konu Belediye başkanının esnafa açık, şeffaf ve güven verici bir açıklama yapması.

Kapalı kapılar arkasında olacak iş değil

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: