Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)’de geçtiğimiz hafta 7 Olağan Kongresi gerçekleşti.

AKP Genel Başkanı ve Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ülke genelinde video konferansla katıldığı kongreler serisi Zonguldak’ta da gerçekleşti.

Salgın döneminde ve ekonominin bu kadar sıkıntılı günlerden geçtiği, esnafın iflasın eşiğine geldiği, birçok iş kolunda işyerlerinin salgın nedeniyle kapalı olmasına rağmen AKP salonlarda hem de Erdoğan’ın değimiyle “Tıklım tıklım” kongre yaptı.

Bu konu belki ayrı bir yazı konusu. Çünkü salgınla ilgili Sağlık Bakanlığının açıklamalarında özellikle kongrelerin yapıldığı iller öne çıkmış durumda.7.Olağan kongrede Zeki Tosun tek aday olarak yeniden seçildi.Bir anlamda da artık Zeki Tosun’un ustalık dönemine girdi dersek yanlış olmaz.

Ustalık döneminin kendine has davranışları var. Zeki Tosun kişilik yapısı, yaşı ve tecrübesi halkla,toplumla ilişkisi açısından bunu başarabilir bir noktada.Her kongre mutlaka liste savaşlarının,meydan muharebesi,taktik savaşların, stratejinin de uygulandığı bir ortam.Bu meydanda Zeki Tosun, bir yandan ılımlı ve doğal olarak kendisinin önümüzdeki sürece yönelik stratejik hedefi ile, özellikle merkez ilçe de Mustafa Çağlayan’ın liste dışı kalması konusu önümüzdeki sürede AKP’nin artıları eksilerini göstermeye önemli bir durum yaratacak.

Bir kırılma yaşandığı kesin.

Bunu önümüzdeki sürede ki yönetme, karar alma ve uygulama alanlarında daha rahat göreceğiz.Ustalık konusunda babadan gelen zanaatkarlık ilişkilerinin vereceği zenginlikle bunu başarabilir.

Yoksa siyasetin emir komutası içinde Zeki Tosun belki en zor ve en büyük kriz dönemlerinden biriyle karşı karşıya da kalabilir.

Tüm bu süreçleri nasıl yürüteceği birazda vicdan ve yaşam ilişkilerine bağlı. Yaşayarak göreceğiz.

Deniz Yavuzyılmaz Popülist mi?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’de siyaset daha çok Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz üzerinden yürüyor.Dersiniz ki örgütler göreve vermiş “biz arkandayız sen koştur”

Şimdi Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun kardeşim diyecek ki; “Bahaddin abi, çarşı pazar, mahalle,sokak geziyoruz. Esnaf odalarını, muhtarları ziyaret ediyoruz daha ne yapalım” diye sitem ediyordur.İzliyorum,görüyorum sorun yok.Ama Milletvekilinin çalışma tarzı, eğildiği konular,bunun topluma yansıtma şekli açısından daha bir algı yaratır durumda.

Bir anlamda bugünlerde Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine söylenen Z Kuşağı tarzı.Yeni tipte siyaset yeni tipte davranış sergiliyor.

Daha büyük çapta, daha geniş kapsamlı yaratıcı-medyatik.

Buna kimileri Popülist diyor o pek aldırmıyor.

İnatçı yanı var bunu biliyorum.Ama gerek mühendisliğinin ve gençliğinin verdiği ve günün üretim ve iletişim araçlarını iyi kullanıyor.

Birlikte iş üretilebilirse yeni tipte insanlarımız ve siyaset kente katacağı çok şey olabilir.

Kolay gelsin