CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğ’nun Zonguldak ziyareti ile ilgili olarak yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Filyos Vadisi Projesi ile ilgili olarak sorduğu sorulara cevap verilmemesini eleştiren Ünal Demirtaş; ”Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 3 saray şirketinin çıktığı ( Bayburt Grup, Kolin İnşaat A.Ş. Tosyalı Holding) Filyos Vadi Projesi, Filyos Limanında incelemelerde bulunacakmış. Gayet güzel. Sayın Bakan, Zonguldak’ımıza hoş gelmiş, sefa gelmiş. Sayın Bakan gelmişken, biz kendisinden bugüne kadar Filyos Vadi projesinde sorduğumuz ama cevaplarını alamadığımız sorularımızı Zonguldak’lılar ve tüyü bitmemiş yetimler adına bir kez daha soralım”

CHP’Lİ Demirtaş’’tan Ulaştırma Ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na Zor Sorular….

CHP’li Demirtaş, açıklamasında Ulaştırma Bakanına şu soruları sordu;

Sayın Bakan; 1) Filyos Limanı Altyapı işi Bayburt Gruba Bağlı Şenbay madenciliğe ihale bedeli 537 milyona verilmişken, 4 yıl sonra proje bedeli 1.889 milyona yani 4 katına nasıl çıktı?

2) İhale Şenbay Madencilikte iken bir başka saray şirketi Kolin İnşaat A,Ş’ye nasıl geçti?

3) “Filyos limanı rıhtım ve Geri saha inşaatı” başlıklı ihale Kolin inşaat  A.Ş. ye 20 Kasım 2019’da serbest rekabet koşullarının sağlandığı “açık usül”  yerine, serbest rekabet koşullarının sağlanmadığı “ 21-b pazarlık” usülü ile 695,4 milyona sarayın kapalı kapıları ardında gizli pazarlıklarla yapılarak kamuoyundan neden gizlendi ? Bu iş için neden serbest rekabet koşulları oluşturulmadı?  İş neden 5’li çeteden birisi olan bir saray şirketi olan Kolin İnşaat A.Ş.’ye verildi? Neden ihalenin Kolin İnşaat A.Ş. verildiği 20 kasım 2019 tarihinden sonra,  ihale sonucu tam 439 gün kamuoyundan gizlendikten sonra 1 Şubat 2021 tarihli resmi gazetede yayınlandı? Bu işi 5’li çeteden birisi olan Kolin İnşaat A.Ş. nin dışında Türkiye’de daha uygun fiyata yapacak şirket yok mudur?

4) Kamu kaynaklarıyla yapılan ve bittiğinde Türkiye’nin 3. Büyük limanı olacak olan Filyos Limanı üst yapı işlerini ve Limanın İşletmesini kamu mu yapacak? Yoksa özel sektör mü yapacak? Eğer özel sektör yapacak ise bu işle ilgili ihale açık, şeffaf kamuoyunun gözü önünde, serbest rekabet koşulları sağlanarak mı yapılacak? Yoksa sarayın kapalı kapıları arkasında kamuoyundan gizlenerek mi yapılacak?

5) Filyos Limanı üstyapı işleri ve liman işletmeciliği sarayda yapılan gizli pazarlıklarla bir başka “ saray şirketine” mi verilecek?

6) Filyos’tan Kilimli’ye hangi yoldan geçeceksiniz? (Bizim önerimiz “ ölüm yolu” olarak bilinen Filyos- Kilimli yolundan gitmeniz. Eğer bu yoldan Kilimliye gelirseniz Filyos ile Zonguldak arasındaki bağlantıyı 25 dakika ile en kısa sürede sağlayacak olan yolun şu anda ne kadar kötü bir durumda olduğunu ve bu yolun yapımının Zonguldak için ne kadar elzem olduğunu anlarsınız)

7)  Projesi yaklaşık 10 yıl önce biten, Zonguldak ile Filyos arasındaki 25 dakika ile en kısa bağlantıyı sağlayacak olan ancak 19,1 km’lik yolda 2x 11.900 m uzunluğunda 9 tünel  olduğunu belirttiğiniz ama bize ucu açık şekilde “önümüzdeki yıllarda yatırım programına  alınacağını” cevabını verdiğiniz Filyos- Kilimli arasındaki yolun yapımına başlamayı düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız bu yolun yapımına ne zaman başlayacaksınız? Ne zaman bitireceksiniz? Eğer bu yolu en kısa zamanda yapmayacaksanız sebebi nedir?