ADD, “Devrimlerimizin ve bağımsızlığımızın savunucusu olacağız”

Atatürkçü Düşünce Derneği Zonguldak Şube Yönetim Kurulu, 3 MART 1924  “ 3 DEVRİM YASASI”NIN KABULU nedeniyle basın açıklaması yayınladı.

Yapılan açıklamada; “Çağdaş ve eşitlikçi toplum yapısının temelini oluşturacak “Eğitim ve Öğretim Birliği “yasası kabul edildi.Artık tüm Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları eşit ve ortak çizgide eğitim hakkına sahip olacaktı.Ülkenin birliği,bütünlüğü ve ilerlemesi için bu kanunlar gerçek birer devrimdi.”denildi

Açıklamada şu görüşler yer aldı; “Dokuzuncu Ordu Müfettişi Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs 1919’da   emperyalist devletlerin Anadolu topraklarının işgaline karşı başlattığı bağımsızlık mücadelesi, 29 Ekim 1923 günü yeni bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşu zaferi ile utkuya ulaşmıştı.

Ama, bu zaferi daimi kılmak  için ülkenin güçlü,çağdaş ve özgürlükçü bir yapıya kavuşmasına gereksinim olduğunu düşünmekteydi Büyük Önder Atatürk.

Ve birbiri ardına gelen büyük devrimleri başlattı.

Devletin gücünün ve bütünlüğünün  çağdaş,laik,milli,halkçı ve eşitlikçi bir yapıyla sağlanacağı konusunda kararlıydı ve bunu da hiç zaman kaybetmeden “hızlı,köklü,nitelikli” bir şekilde,yani devrimlerle başlattı.

29 Ekim 1923’de Cumhuriyet’in ilanı “Hakimiyet kayıtsız ve şartsız milletindir” ifadesi ile devletin yeni yönetim şekli belirlenmişti.

Bu en büyük devrimdi.

Bunun hemen ardından, 3 Mart 1924’de en önemli yapısal değişimler “3 Devrim Yasası” ile uygulamaya konuldu.

Hakimiyet, Büyük Millet Meclisi’nde milletçe yetkilendirilecek vekillerinin yürürlüğe koyacakları kanunlarla devamlılık altında olacaktı artık.

Devlette tek başlılık esastı.

Bu nedenle,hilafete son verildi.

Laik,eşitlikçi,demokratik devlet yapısına uymayan “Şer’iye ve Evkaf Bakanlığı”kaldırıldı.Yerine,Diyanet İşeri Başkanılığı ve Genel Kurmay Başkanlığı kuruldu.

Çağdaş ve eşitlikçi toplum yapısının temelini oluşturacak “Eğitim ve Öğretim Birliği “yasası kabul edildi.Artık tüm Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları eşit ve ortak çizgide eğitim hakkına sahip olacaktı.Ülkenin birliği,bütünlüğü ve ilerlemesi için bu kanunlar gerçek birer devrimdi.

Devrim, “İnkilap” yani gelişim,ilerleme,değişim demektir.Toplumların ve milletlerin dünya üzerindeki diğer güçlü devletler karşısında varlıklarını sürdürebilmek,bağımsızlıklarını,güçlerini koruyabilmeleri için gelişime,ilerlemeye ihtiyaçları vardır.Durağan,geçmişin çizgisinde yaşayan,gelişemeyen  toplumların  günümüzde de tanık olduğumuz gibi bağımsızlıkları tehlike altındadır ve dışarıdan, içeriden gelen saldırılarla  kolaylıkla parçalanma,bölünmeleri çoğu zaman kaçınılmaz olmuştur.

Bugün 3 Mart 3 Devrim Yasası’nın kabulünün yıldönümünde bir gerçeği görmek zorundayız artık.

Tüm emperyalist güçlerin,büyük sermaye gruplarının gözlerinin üzerinde olduğu bu zengin kaynaklara ve büyük stratejik  öneme sahip vatanımızın gücünü,bağımsızlığını devam ettirebilmesi için öncelikle,egemenliğini kayıtsız şartsız halktan alan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin işlerliğine yeniden kavuşturulması; özüne,cumhuriyetin kuruluş ilkelerine ivedilikle dönülmesi;

Eğitimin ve laik devlet yapısının Anayasal kurallara sadık kalınarak korunması devletin bekası için bir zorunluluktur.

Bağımsız,laik,çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı her yuttaş gibi biz Atatürkçü yurtseverler,bunun için devrimlerimizin ve bağımsızlığımızın savunucusu olacağız.

Diğer yandan bugün, 3 Mart 1992 TTK Kozlu İncirharmanı Kömür Ocağı’nda  meydana gelen  grizu patlamasına bağlı büyük maden faciasının yıldönümü.O büyük felaketi yaşayan Zonguldaklılar olarak acılarını hala yüreğimizde taşıdığımız, yitirdiğimiz 263 canımızı rahmetle anıyoruz.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: