Öztürk; “İş cinayetlerine son verecek adımlar zaman kaybetmeden atılmalıdır”

TMMOB Maden Mühendisleri Odası tarafından 3 Mart dünya madencilik tarihinde yaşanan en büyük facialardan biri olan ve grizu patlaması sonucu 263 madencinin yaşamını yitirdiği maden kazası nedeniyle Maden Şehitleri Anıtı’nda tören düzenlendi.
Maden Şehitleri Anıtı’nda yapılan törene; Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil ve yönetimi, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Başkanı Çağlar Öztürk, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Başkanı Çağlar Öztürk; “TMMOB Olarak 3 Mart’ta iş kazalarının, iş cinayetlerinin son bulması için mücadele etmeye devam edeceğiz. Artarak devam eden iş kazaları ve cinayetlerine son verecek adımlar zaman kaybetmeden atılmalıdır.” dedi.

Öztürk konuşmasında; “3 Mart dünya madencilik tarihinde yaşanan en büyük facialardan biri olan ve grizu patlaması sonucu 263 madencinin yaşamını yitirdiği 1992 Kozlu faciasının yıldönümüdür. Facianın yıldönümünde Kozlu‘da hayatını kaybeden maden emekçilerine bir kez daha saygıyla anıyoruz. 3 Mart gerekli iş sağlığı güvenliği, önlemleri alınmadan oluşan ve adına kaza değil iş cinayeti dediğimiz olaylara dikkat çekebilmek, İşçi sağlığını ve güvenliğinin önemini vurgulamak için TMMOB tarafından 2012 yılında iş cinayetlerine karşı mücadele günü olarak ilan edildi. Ülke tarihimiz iş kazalarının yanı sıra iş cinayeti ve işçi katliamı olarak tanımlanabilecek facialar ile doludur.  Kozlu’da ki faciadan günümüze kadar yaşanan olumsuzluklardan gerekli dersler çıkarılmamış, atılması gereken adımlar atılmamıştır. Bu nedenle kazaların oluşması tamamen işverenlerin ihmallerine dayandığından iş cinayeti artarak devam ediyor.  Bir iş yerinde daha fazla kar için iş sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmadan işçiler çalışmaya zorlanıyorsa ve orada üretim zorlaması varsa o işkolunda oluşacak kazaya iş kazası demek mümkün değildir. Ülkemizde son yıllarda işyerleri yeterli sayı ve seviyede denetlenmiyor bu durumun kamuoyunda ve bizlerde ülkeyi yönetenlerce bilinçli yapıldığı kanısı uyandırıyor. Denetimsizlik ve yaptırımsızlık sürdükçe iş kazalarını ve iş cinayetlerini engellemek mümkün değildir. İş kazaları ve cinayetlerinin sorumlularına yaptırım uygulanmalı, işveren ile ilgili kamu görevlileri ve sorumlular hakkında yargı süreçleri bağımsız bir şekilde işletilmeli. Sorumluların aklanmasına son verilmeli adalet sağlanmalıdır. TMMOB Olarak 3 Mart’ta iş kazalarının, iş cinayetlerinin son bulması için mücadele etmeye devam edeceğiz. Artarak devam eden iş kazaları ve cinayetlerine son verecek adımlar zaman kaybetmeden atılmalıdır.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: