“Artık kadın cinayetleri haberleri yapmak istemiyoruz”

Bu haftaya 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü damgasını vurdu.

Bir yandan pandemi ile mücadele sürereken onun eve,kadına yönelik olumsuz etki[1]lerini hergün haber kanallarından hep birlikte izliyoruz.

Ekonomik[1]politik çözümsüzlükler kadına şiddeti, tacizi,tecavüzü de birlikte getiriyor.Bu nedenle kadınların haykırdığı, “Kadın cinayetleri politiktir”sözü o anlamda yerine oturuyor.

 İktidar her nekadar 8 Mart’ta kadına yönelik pembe sözler söylesede kadına yönelik şid[1]detin, kadın cinayetlerinin hergeçengün artarak devam ettiğini görüyor,yaşıyoruz.

 Bu 8 Mart’ta da kadınlar dünyanın dört biryanında, ülkem[1]izin her noktasında taleplerini dile getiren farklı etkinlikler gerçekleştirdiler. Biz biliyoruz ki, Kadın sorunu yalnızca kadınların değil, erkeklerin de sorunudur.

Kadın eşitliğe ve özgürlüğe kavuş[1]madan erkek de eşit ve özgür olmayacaktır.Bilimsel teknolojik devrim ile, kadının ekonomik ve toplumsal kurtuluşunun maddi temelleri daha olgunlaşmıştır. Bu dev ilerleme sömürücü¸ sınıfın üretim araçlarının özel mülkiyeti ile birlikte uyguladığı aile biçi[1]minin ve kadına verdiği rolün, siyasal ve toplumsal yaşamdan onları uzak tutuşunun her biçi[1]minin parçalanmasına olanak tanımaktadır.

Türkiye’de kadın toplumun her alanında ikinci sınıf vatandaştır. İşte, evde, okul[1]da, yasalar karşısında, her zaman eşitsizlik, haksızlık, ezgiyle karşı karşıyadır. İş te bu nedenle kadınların yaşama müdehalesi kolay olmuy[1]or. Son yıllarda kadınlar hayatın her alanında, sokakta,evde,işte varlıklarını daha somut taleplerle,cesaretle ve miltanca dile getirmekteler.Ve “Söyleyecek Sözümüz, Değiştirecek Gücümüz Var!”diyorlar.

Bu 8 Mart’ta gösterdiki yaşamın her alanındaki kadınlar yaşananlara tepkilerini dile getirmekten geri durmuyorlar.

Bu 8 Mart’ta Zonguldak’ta emek veren basın emekçisi kadınlar ilk kez Madenci Anıtı’nda bir araya geldi ve “Artık kadın cinayetleri haberleri yapmak istemiyoruz”diye haykırdılar.Madenci Anıtı’nda yapılan basın açıklamasına; Pusula Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Öznur Güneş, ELMAS TV Haber Müdürü Gamze Taşdemir, İnanış Gazetesi Yazı İşleri Müdürü ve Spor Muhabiri Fadime Elma, İnanış Gazetesi Yazarı Arife Güleryüz, KANAL B Zonguldak Temsilcisi Duygu Elma, Susma Gazetesi İmtiyaz Sahibi Sevim Arı ve Çınar Medya Yazı İşleri Müdürü Gülseher Cinal katıldı. Yine 8 Mart Günü Zonguldak Kadın Platformu üyeler  yığınsal katılımla basın açıklaması yaptı.

Açıklama sonrasında Valilik binasına kadar yürüyüş yaptı.

Kadınların, devrimci, cesaretli,kararlı duruşları ve haykırışları bir anlamda da polisin engellemelerini aştı.

Kadınlar bu 8 Mart’ta bir anlamda da tarihe,geleceğe iyi bir not düştüler.

Tıpkı Basın emekçileri adına açıklama yapan Pusula Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Öznur Güneş’in “8 Mart, özgürlük ve eşitlik meşalesini yanarak yakan kadınların geleceğimize tuttuğu bir meşaledir.Mücadele kadınları birleştirir, kadınlar dünyayı özgürleştirir.”dediği gibi.

Sağlıcakla kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: