“AKP İktidarı, 18 yıldır, adım adım kadınların insan haklarını gasp etti”

2011 yılında imzalanan ve 2014 yılında TBMM onayıyla yürürlüğe giren ‘İstanbul Sözleşmesi’ ismiyle anılan “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nin dün gece Cumhurbaşakanlığı kararnamesi ile feshedildiği açıklanmasının ardından tepkiler gelmeye devam ediyor.

Konuyla ilgili olarak, 29 Ekim Kadınları Derneği Zonguldak Oluşum Platformu’da basın açıklaması yaptı. Platform adına açıklama yapan Gülhan Çetin, “Bilindiği üzere İstanbul sözleşmesi 2011 yılında TBMM’DE Uluslararası sözleşme statüsünde kanun olarak kabul edilmiştir ve Uluslararasi sözleşmeler kanun hükmündedir.Cumhur Başkanı Kararnamesi ile kaldırılamaz.Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’ nden çekilmesi Anayasaya aykırıdır.

Ayrıca; 15.07 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan “Milletlerarası Andlaşmaların Onaylanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde” Cumhurbaşkanına  Uluslararası Sözleşmelerin fesih etme yetkisi verilmemiştir.

20.3.2021 tarih, 31429 sayılı Resmi  Gazetede yayınlanan 3718 sayılı kararda ise “sözleşmenin feshedildiği” belirtilmiştir. Bu karar yok hükmündedir ve 24 Kasım 2011 tarihinde TBMM tarafından onaylanan Istanbul Sözleşmesi yürürlüktedir.

AKP İktidarı, 18 yıldır, adım adım kadınların insan haklarını gasp etti. Kendisine bol gelen İstanbul Sözleşmesi’nden çekilerek, gerçek ideolojisini  hepimizin gözlerinin önüne seriyor. Bu laik bir toplumdan şer’i bir topluma gidişin fotoğrafıdır. Ülkemizde, kadınların giderek yükselen hak arayışının önüne demir bir kafes örmektir. Hiç bir şey, kadınları susturamaz. Sözleşmenin feshi, aynı zamanda Anayasa’nın 90 ve 104. Maddelerinin ihlalidir.  Cumhurbaşkanı’nın Uluslararası Sözleşmeleri fesih yetkisi yoktur.Bu bir fonksiyon gasbıdır. Yasayla yapılması geren  bir işlem, Cumhurbaşkanı tarafından geri alınamaz.  Bu işlemle, açıkça TBMM’nin yetkileri  çiğnenmiştir. Kadın erkek, var olan yasaları  dahi ihlal eden  Tek adam Rejiminin hukuksuzluklarına karşı daha çok birlikte ve daha çok yüksek sesle mücadeleye devam edeceğiz. Öyle umuyor ve inanıyoruz ki, kendilerine bizi temsil yetkisi vermiş olduğumuz parlamenterler de bu hukuksuzluğa karşı gerekli yasal girişimlerde bulunacak ve halkın yanında yer alacaktır.Mücadeleye devam…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: