“Kullanıp Atılan Plastikler Yasaklansın” kampanyası başlatıldı

Tüketici Hakları Derneği Zonguldak Şube Başkanı Ali Topaloğlu ve yönetim kurulu üyeleri Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Ziyarette ZGC Başkanı Derya Akbıyık ve yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Ali Topaloğlu, AB ülkelerinde 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren yasaklama kararı alınan kullanıp atılan plastiklerin Türkiye’de de yasaklanması ve tüketiciler tarafından kullanılmaması için “Kullanıp Atılan Plastikler Yasaklansın” kampanyası başlattıklarını açıkladı.

Kampanya kapsamında TRH genel merkezinin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yazı yazarak tek kullanımlık plastiklerin yasaklanması yönünde istekte bulunduklarını ifade eden TDH Zonguldak şubesi başkanı Ali Topaloğlu, “Bununla birlikte, tüketiciler tarafından da Cumhurbaşkanı ile Çevre ve Şehircilik Bakanına kullanıp atılan plastiklerin yasaklanması için dilekçe göndermelerini sağlamaya çalışıyoruz. Kampanyamız ile kullanıp atılan plastiklerin üretiminin, tüketiminin, ithalatının ve ihracatının yasaklanmasını kastediyoruz”

TDH Başkanı Ali Topaloğlu tek kullanımlık plastiklerin zararlarını şu şekilde açıkladı

-Kullanıp atılan plastikler doğa katliamına neden oluyor.

-İnsan ve hayvan sağlığına zarar veriyor.

-Çevrede, doğada, akar sularda, nehirlerde, göllerde, denizlerde, toprakta yaşayan tüm canlılara ve biyoçeşitliliğe zarar veriyor. Söz konusu ortamların çeşitli şekillerde kirlenmesine neden oluyor.

-İnsanlarda kansere neden olabilen kullanıp atılan plastikler her yıl 1 milyar kuşun ve çeşitli hayvanların ölümüne neden oluyor.

-1 milyon deniz kuşu, kullanıp atılan plastik kirliliği nedeniyle ölüyor.

-Bu gidişle, denizlerde balıktan çok plastik olacak.

-Kullanıp atılan plastikler yediğimiz ve içtiğimiz gıdalara, soluduğumuz havaya zarar veriyor.

-Kullanıp atılan plastikler biyolojik olarak ayrışmıyor ve doğadaki çözünme süreci -400 yıldan daha uzun bir zaman alıyor. Bu sürecin sonunda da tam olarak çözünmüyor. Yalnızca mikro ve nano plastik denilen küçük küçük ve çok küçük parçalara ayrılıyor.

Kampanyayı Destekliyoruz..

Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti başkanı Derya Akbıyık’da ziyarette yaptığı açıklamada, dünyanın plastik atıklar nedeniyle kirlilik tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ve kampanyayı doğru bulduklarını belirterek desteklediklerini kaydetti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: