“TCDD yönetimi yaptığı hukuk dışı sürgünlere gerekçe bulmaya çalışmaktadır”

KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası, (BTS) kurum yöneticileri tarafından uygulanan mobbing, tehdit ve sürgün yapmalarına karşı tepki açıklaması yaptılar.

Zonguldak Gar’ında basın açıklaması yapan,BTS Zonguldak Şube Başkanı Arif Özaltın, TCDD Zonguldak Garı önünde yaptığı basın açıklamasında ; “TCDD ve TCDD Taşımacılık A.Ş. yönetimleri hukuku çiğnemektedir.”dedi

Açıklamada özetle şu görüşler yer aldı; “Sendikamız BTS’nin üye, temsilci ve yöneticileri, faaliyet yürütmekte olduğumuz demiryollarında, kurum yöneticileri tarafından; mobbing, ikna odasında istifaya zorlanma, aylıktan kesme, trenden indirme, il dışına geçici görevlendirme, sürgün ve benzeri uygulamalara maruz kalmaktadır.
İçerisinde sendikamız Merkez Yürütme Kurulu üyeleri, Şube Yürütme Kurulu üyeleri, işyeri temsilcileri ve üyelerinin olduğu onlarca arkadaşımız 11 Şubat 2020,11 Mayıs 2020,27 Mayıs 2020 ve sonrasında farklı tarihlerde sürgün edilmişlerdir.

TCDD yönetimi, bu işlemin “SÜRGÜN değil ROTASYON olduğu” yönünde kamuoyunu yanıltmaya yönelik ifadeler kullanmıştı. Oysaki; demiryollarında “rotasyon” diye bir uygulama kanunen olmayıp, TCDD yönetimi “rotasyon” ifadesini kasıtlı olarak kullanarak, yaptığı hukuk dışı sürgünlere gerekçe bulmaya çalışmaktadır.

Mahkemeler tarafından, bu sürgün kararları iptal edilerek arkadaşlarımızın tümü eski görev yerlerine dönmelerine rağmen, demiryolu yönetimi yeniden ve ısrarla içerisinde sürgün edilen üyelerimizin de olduğu arkadaşlarımızı sürgün etmeyi sürdürmektedir.

Kurum yönetimi tarafından 6 Ocak 2021 tarihinde sürgün edilen arkadaşlarımızla ilgili gerekçe olarak; “almış oldukları disiplin cezası ve işyeri barışını bozacak olmaları iddiası” bahane edilmiştir. Oysa ki verilen cezalar ilk sürgün edilen arkadaşımızın sürgününü protesto amaçlı yapılan sendikal faaliyetlerdir. Bunun yanı sıra, bu cezalara itiraz edilmiş olup, mahkemelerde iptal davaları açılmıştır. Haksız ve hukuksuz ceza verildiği yetmezmiş gibi, arkadaşlarımız disiplin cezası almış olmaları bahanesiyle sürgün edilerek, ikinci bir ceza verilmek istenmiştir.
Bu süreçte Kurum yöneticileri tarafından, sendikamız üyeleri ile görüşülerek sendikamızdan istifa etmeleri yönünde baskı uygulanmış, sürgün edilmekle tehdit edilmişlerdir.

Bu sürgün kararlarının nerede ve nasıl alındığını çok iyi bilmekteyiz.
Özellikle TCDD taşınmazlarının yağmalanmak istendiği, özelleştirme uygulamalarının hayata geçirilmek için hazırlıkların yapıldığı bugünlerde, TCDD’yi arka planda yöneten ve yaptıkları usulsüzlükler Sayıştay raporları ile sabit olanların karşısında duran sendikamızı kendisine düşman olarak görenlerin asıl amaçlarını yakından biliyoruz.
Sayıştay raporlarına yansıyan demiryollarındaki teknik eksiklikler ve kamu zararlarının ve meydana gelen kazaların önlenmesi için TCDD ve TCDD Taşımacılık A.Ş. bugüne kadar yeterli emniyet tedbirlerini ve kamusal harcamalarının etkin kullanılmasına yönelik tedbirleri almamıştır. Bu nedenle her yılı zararla kapatmaktadırlar. Tedbirler almak bir yana, kazalara neden olanlar hakkında bugüne kadar hiç bir idari ve cezai işlem yapılmamıştır.

Bizler bugüne kadar; demiryollarının geliştirilmesi amacıyla; açıklamalar yapıp raporlar yayınladık, onlarca kişinin yaşamını yitirdiği, yüzlercesinin yaralandığı tren kazaları “bir daha yaşanmasın” diyerek bu kazaların gerçek nedenlerini açığa çıkarmaya çalıştık.
Bu durumdan huzursuz olan TCDD ve TCDD Taşımacılık A.Ş. yönetimi, yasalara aykırı bir şekilde kamu gücünü kullanarak sendikamız yönetici ve üyelerine baskısını sürdürmeye devam etmektedir.
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunundaki memurun ve sendika yöneticilerinin güvencesi hakkındaki maddeleri yok sayarak Sendikamız yönetici ve temsilcilerini sürgün eden TCDD ve TCDD Taşımacılık A.Ş. yönetimleri hukuku çiğnemektedir.
Sürgünlerin iptali için açmış olduğumuz davaların bu gerekçeler ile lehimize sonuçlanması haklılığımızı ortaya koymaktadır. Liyakatsiz atamalar, kadrolaşmalar, ehil olmayan kişilerin yönetim kademelerini doldurması ile siyasi iktidarın ve kurum yöneticilerinin demiryollarımızı getirdiği nokta ortadadır.
Tüm bu gerçekleri kamuoyu ile paylaşan sendikamız BTS, gerek siyasi iktidar, gerekse de TCDD ve Taşımacılık A.Ş. yöneticileri tarafından susturulması gereken bir kurum olarak görülmektedir.
Ancak unutulmamalıdır ki Sendikamıza yönelik yeni bir saldırı niteliği taşıyan bu hukuksuz ve insanlık dışı sürgün uygulamalarına Boyun Eğmeyeceğiz…
Bizler; doğruları ve gerçekleri söylemeye devam edecek, bu hukuksuz kararlar geri alınıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: