Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla “18–24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası” olarak anılmakla birlikte bu tarihlerde etkinlikler düzenleniyor. 

Üstüngel Kreş’ten Duygusal Etkinlik

Zonguldak’ta faaliyet gösteren ve çok sayıda ailenin çocuklarını gönül rahatlığı ile emanet ettiği Üstüngel Kreş ve Çocuk Kulübü 18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan Yaşlılara Saygı Haftası etkinlikleri kapsamında çok duygusal bir etkinlik gerçekleştirdi. Kreşte eğitim alan minik öğrenciler kostüm ve makyajla yaşlı bireyler haline getirildi. Yapılan etkinlikte miniklerin rollerini çok iyi yaptıkları gözlenirken, duygusal anlar yaşadı. Üstüngel Kreş ve Çocuk Kulübü böylesine değerli etkinlikle farkını bir kez daha ortaya koydu. Aileler ise böylesine güzel etkinlik için Üstüngel Kreş ve Çocuk Kulübü sahibi ve yöneticisi Sevim Arı’ya ve kreş öğretmenlerine teşekkür ettiler.

“Gençlikten Ömür Saklamak Hepimizin Elinde”

Nüfusun yaşlanması sağlıktan sosyal güvenliğe, çevreye, iş olanaklarına, sosyal kültürel faaliyetlere ve aile hayatına kadar toplumun tüm yönlerini etkilemektedir. Bu öngörüden hareketle Bakanlık çalışma planlarında yaşlılık ve sağlık hizmetlerinin düzenlenmesine özel önem veriyor.

İnsanlarda görülen pek çok hastalığın ilerleyen yaşla birlikte arttığı biliniyor. Yaşlılıkta daha iyi ve kaliteli bir yaşam için bu sağlık sorunlarından korunmak gerekiyor.

Korunmak için temel ilkeler arasında; Yeterli ve dengeli beslenme, doğru fiziksel aktivite ve egzersiz yapmak da yer almakta.

Kısaca “sağlıklı yaşam ilkeleri” olarak bilinen bu kurallara uyulması durumunda yaşlanma ile ortaya çıkabilecek olan önemli sağlık sorunlarından etkili bir şekilde korunmak mümkündür. 

İnsanoğlunun var olduğu günden bugüne kadar üzerinde en çok düşündüğü, araştırma yaptığı, türlü çareler aradığı ama bir türlü engelleyemediği gerçek yaşlanmak. Her yeni güne yaşlanmak için değil sağlıklı yaşamak için “Gençlikten Ömür Saklamak Hepimizin Elinde”(Pusula/Ender Yüksel)