“Sanatsal İfade Özgürlüğü: Madendeki kanaryaya ne oldu?”

Panelde sanatsal ifade özgürlüğüne dair temel bilgiler; hangi hak ve özgürlükleri kapsadığını, hangi yollar ile ve aktörlerce engellendiğini, ilgili ulusal ve uluslararası yasa ve mekanizmalar tazelenecek.

Sansür ve Otosansüre Karşı Platform – Susma24, 12 Nisan Pazartesi saat 21:00’da “Sanatsal İfade Özgürlüğü: Madendeki kanaryaya ne oldu?” başlıklı uluslararası katılımcıların da olacağı bir panel düzenliyor.

Banu Karaca’nın moderatör ve konuşmacı olarak, Ole Reitov ve Sara Whyatt’ın da konuşmacı olarak yer alacağı panelde simultane çeviri de yapılacak.

TIKLAYIN – “AKP sanatsal özgürlüğün önündeki en büyük engel”

TIKLAYIN – “RTÜK ve BTK dijital sansürün en önde gelen aktörleri”

Konuyla alakalı platformdan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Sanatçıların ve sanatsal üretimin sadece Türkiye’de değil küresel olarak da tehdit altında olduğunu, sanatsal ve kültürel ifade özgürlüğünün giderek daha fazla çiğnendiğini gözlemlediğimiz bir yıl geçirdik. Hatta sanatın, sanatçıların, kültür profesyonellerinin pandemi başta olmak üzere farklı toplumsal krizlerde ilk gözden çıkarılan aktörlerden olduğunu deneyimledik.

Sanatçıları rahatsız edici hakikatleri ima eden, söylenemeyenleri söyleyen, görünemeyenleri görünür kılan aktörler olarak düşündüğümüzde hem Türkiye’de hem de küresel ölçekte yaşanan siyasi gelişmelerden ilk etkilenen aktörlerden olmaları şaşırtıcı olmasa gerek.

Eskiden kömür madenlerine inilmeden önce madene kafeste bir kanarya indirilirmiş. Kanaryanın ölmesi durumunda madenin tehlikeli olduğu anlaşılırmış. Yani kanarya hem ilk gözden çıkarılan olurmuş hem de gelmekte olan bir felaketin habercisi.

Sanatçıların ve işlerinin sansürlenmesini, yasaklanmasını ve cezalandırılmasını da hem ifade özgürlüğünün hem de genel anlamıyla özgürlüğün nasıl bir tehlike altında olduğuna dair bir gösterge ve gelmekte/yaşanmakta olan felaketin bir habercisi olarak görebilir miyiz? Sanatsal ifade özgürlüğünün son yıllarda Türkiye’de ve küresel ölçekte daha fazla ihlal ediliyor olmasının sebepleri ve sonuçları ne olabilir? Var olan yasalar ve uluslararası mekanizmalar sanatsal ifade özgürlüğünün korunmasını sağlayabiliyor mu?

Susma Platformu olarak düzenlediğimiz bu panelde hem sanatsal ifade özgürlüğüne dair temel bilgilerimizi – hangi hak ve özgürlükleri kapsadığını, hangi yollar ile ve aktörlerce engellendiğini, ilgili ulusal ve uluslararası yasa ve mekanizmalar neler – tazeleyeceğiz, hem de yukarıda bahsettiğimiz sorulara cevaplar arayacağız.”

Panelin Zoom kayıt linkine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: