“1 Mayıs yasaklanamaz, 1 Mayıs’ı kutlamalarının engellenebildiğinin tarihte örneği yoktur”

1 Mayıs İşçi sınıfının Birlik Mücadele ve Savaşım Günü yaklaşırken ülkenin farklı noktalarında kutlama başvurularına gerekçelerle yasak getirilmesi konusunda EMEK Partisi Zonguldak İl Başkanı Ateş Türeli tepki gösteren basın açıklaması yaptı.

Türeli açıklamasında; “Baskı ve yasaklamalar sökmeyecek işçi ve emekçiler 2021 1 Mayıs’ını “Güvenceli iş, insanca yaşam, ekmek ve özgürlük” talepleri temelinde olabilir en ileri biçimlerle kutlayacaktır. Partimiz bütün imkanlarıyla bu mücadelesinde işçilerle beraber olacaktır.”dedi

EMEK Partisi Zonguldak İl Başkanı Ateş Türeli, açıklamada şu değerlendirmeye yer verdi;

“İşçi sınıfının sermaye ve burjuvaziye karşı Uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü 1 Mayıs’ı kutlama hazırlıkları sürerken ülkenin dört yanından valilik ve kaymakamlıkların “yasaklama kararları” peş peşe geliyor.

İç İşleri Bakanlığı’nın Pandemiye karşı önlemler çerçevesinde yayınladığı genelgeye dayanılarak getirilen “yasaklama kararları”nın AKP’nin “lebaleb” dolu salonlarda kongrelerini yaptığı koşullarda zerrece inandırıcılığı yoktur/olamaz.

Pandemi bir bahanedir ve bugüne kadar olduğu gibi işçi ve emekçilere karşı bir silah olarak kullanılmaktadır.

Gerçek de “Tek adam rejimi” ve sermaye cephesi 1 Mayıs’ı yasaklayarak “aç kalmakla, ölüm tehlikesini göze almak” ikilemine sıkıştırdığı Türkiye işçi sınıfı ve emekçilerin ekmek ve özgürlük taleplerini en kritik anda boğmak istiyor.

Çünkü, sermaye cephesi ve gerici burjuva iktidarlar 1 Mayıs’ın emek, sermaye arasındaki mücadelede üstlendiği rolü tarihsel tecrübeyle çok iyi biliyorlar: 1 Mayıs bilindiği gibi en başta işçi sınıfıyla, sermaye cephesinin uluslararası ve ülkeler düzeyinde karşılıklı güçlerini sınadığı bir gündür. Bu yüzden işçilerin birliği ve gücünü ortaya koymasına engel olmak için sermaye ve burjuva gericilik güç yetirebildiği her yerde 1 Mayıs’ı yasaklarla engellemeye çalışmıştır.

Bir başka gerçeklikte şudur: Tek adam rejimi yasaklamalarla yalnızca işçi ve emekçilerin değil, “İstanbul sözleşmesine dönülsün” diyen kadınların, özerk demokratik üniversite mücadelesi veren öğrenci ve akademisyenlerin, maden ve enerji şirketlerine karşı üretim ve yaşam alanlarını savunan yoksul köylülerin, açlığın kollarına itilmiş işsizlerin, vergi ve kira borcu yüzünden kepenk indirmek zorunda kalan küçük esnaf ve dükkân sahiplerinin seslerini de boğmak istiyor.

Çünkü, işçi sınıfı ve kamu emekçileri 1 Mayıs’ı konfederasyon ayrımı yapmadan birleşik ve güçlü biçimde kutlarsa bütün bu kesimleri de birleştirerek tek adam rejimi ve tekelci sermayenin karşısına topyekûn dikecek yolun kapısını aralamış olacaktır. Tek adam iktidarının ve tekellerin uykusunu kaçıran ve yasak kararları almalarına neden olan gerçek budur. İleri işçiler ve mücadeleci sendikalar bu gerçeğin bilincinde hareket ettiği oranda “korkunun ecele faydası olmayacak”tır. Türkiye işçi sınıfı 12 Eylül koşullarında dahi 1 Mayıs’ı kutlamış, 1988 ve ‘90 yılında fabrikaları, üretim alanlarını, sokak ve meydanları fiilen 1 Mayıs alanına çevirerek baskı ve yasaklamaları çöpe atmıştır. “Tek adam iktidar”ının “yasaklar”ının da aynı akıbeti paylaşacağından şüphe duymamak gerekir.

Tek adam iktidarı ve sermaye cephesi bu antidemokratik emek düşmanı kararlardan bir an önce geri dönmelidir. Baskı ve yasakla işçi sınıfı ve emekçilerin 1 Mayıs’ı kutlamalarının engellenebildiğinin tarihte örneği yoktur.

Baskı ve yasaklamalar sökmeyecek işçi ve emekçiler 2021 1 Mayıs’ını “Güvenceli iş, insanca yaşam, ekmek ve özgürlük” talepleri temelinde olabilir en ileri biçimlerle kutlayacaktır. Partimiz bütün imkanlarıyla bu mücadelesinde işçilerle beraber olacaktır.

– 1 Mayıs engellenemez!

– Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın işçilerin birliği ve mücadelesi!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: