Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ver[1]ilere göre, martta Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 16,19, aylık yüzde 1,08 arttı.

TÜFE’de (2003=100) 2021 yılı mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1,08, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,71, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,19 ve 12 aylık ortala[1]malara göre yüzde 13,18 artış gerçekleşti.

Türk Lirası’nın yüzde 10’a yakın değer kaybettiği Mart ayın[1]da üretici fiyatlarındaki yüksek enflasyon da dikkat çekti.

Üretici çiftçinin adının bile neredeyse kalmadığı ,ürettik[1]lerinin tarlalarda,depolarda çürümeye yüz tuttuğu, aldıkları kredileri ödeyememekten,tarlasına,traktörüne el konulan çiftçilere, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla patates ve soğan üreticilerine destek olmak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından alımı yapılan soğan ve patatesler, ihtiyaç sahibi ailelere ücretsiz olarak dağıtılmaya başlandı.

 İhtiyaç sahibi her haneye 10 kilo kuru soğan ve 20 kilo patates ulaştırdıklarını söyleyen İstanbul Vali Yardımcısı Gevrek, “Niğde ve Nevşehir’den patates yüklenen 10 TIR’dan 4ü şu an ilimize ulaşmış durumda. Diğer 6 aracımız gün içerisinde gelmesini bekliyoruz. Bu ürünleri Anadolu yakamızdaki 10 ilçemize dağıtıy[1]oruz. Devletimizin, çiftçimizin ve yardıma muhtaç vatandaşımızın her zaman yanında olduğunun güzel bir göstergesi olan bu hizmetin hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu

Bu yapılan şovların sosyal medyada nasıl tepkilere neden olduğunu izliyoruz.

Sağlık emekçileri ölümüne çalışma ya zorlandıklarını dile getiriyor konuyla ilgili SES Zonguldak Şube Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile esnek çalışma ve idari izinler tüm kamu çalışanları için geçerli iken sağlık emekçileri bu haklardan muaf tutulmuş, ölümüne çalışma dayatılmıştır“deniyor.

Yine aynı şekilde Türkiye Kamu-Sen’e Bağlı Türk Sağlık Sen Zonguldak Şube Başkanı Arzu Kara; “Sağlık çalışanlarına “Sürekli çalışın hiç dinlenmeyin, izin hakkınız olmasın. Aileniz ve sağlığınız önemsizdir” denilerek tuhaf bir çalışma düzeni day[1]atılmıştır. Sağlık çalışanlarının sadece kendileri değil çocuk[1]larının bile cezalandırıldığı bir hal ortaya çıkmıştır“diye haykırıyor.

Esnaf Odaları Başkanı Muharrem Coşkun,”Esnaf zor durumda”diyerek, yeni destek paketine ihtiyaç olduğunu dile getirdi ve, “Aksi takdirde esnaf zor durumda olduğunda ister iste[1]mez istihdamda daralmaya gide[1]cek, işten çıkartmalar çoğalacak. Ancak şunu da ifade edeyim işv[1]erenin çalışanını işten çıkartmak için 29’uncu maddeye sarılmasına da bir anlam veremiyorum, ahlakide bulmuyorum” dedi.

İşte tam bu ortamda 1 Mayıs İşçi Sınıfının Birlik Mücadele ve Savaşım Gününe yaklaşıyoruz.

İlginçtir daha şimdiden GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, paçaları sıvamış durumda. Gerekçesi de pandemi.

Vay anam vay.

Kavga sesleri geliyor Köylerden Şehirlerden.

 Maden İşçisinin geçmişte kullandığı bir slogan vardı, “Sınıfını satanı bizde satarız“diye.

Hakan Yeşil’e küpe olsun

Yaşasın 1 Mayıs