İmam Hüseyin Dedemizi kaybettik

Ereğli bölgesinde yaşayan Alevi-Bektaşi topluluğunun hizmetinde, yolunda yıllardır hizmet veren Cemevi post Dedesi İmam Hüseyin Dede kalp krizindeyn yaşamını yitirdi

Alevi Kültür Derneği Ereğli Şube Başkanı konuyla ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında:

YÜREĞİMİZE ATEŞ DÜŞTÜ

Cemevimizin post Dedesi İmam Hüseyin Dedemizi ani bir şekilde kaybetmenin derin üzüntüsünü ve şaşkınlığını yaşıyoruz.

Yıllardır cemevimizin ve Ereğli-Alaplı köylerinin Dedeliğini yapan bir ulu insan, gönül adamı, yol eri çok değerli inanç önderimiz İmam Hüseyin Şen’in ani bir şekilde Hakka yürümesi yöremiz halkını hüzne boğmuştur. Taraflı tarafsız tüm kesimin sevgisini kazanmış olan Dedemiz aniden aramızdan ayrılışı tüm kesimlerde derin üzüntüye neden olmustur.

Herkes için çok önem arz eden ve sevilen Dedemiz yıllardır sürdürdüğü ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ KDZ.EREĞLİ ŞUBESİ Cem ve Kültür Merkezi Dedeliğinden dolayıda bizim için önemli bir konuma sahipti. Birlik ve görgü cemlerinin yanında Hacıbektaş ziyaretleri dahil derneğimizin hür türlü etkinliğinde hiç bir mazarete sığınmadan yanımızda durmuştur.

İlkeli ve etkili tavrı bölgede sevilmesine ve sayılmasına sebep olmuştur. Sıradışı gösterdiği tok gözlülük ve hoşgörüsü ile gönüllerde ayrı bir yere oturmasına sebep olmuştur. Olgun yapısı sorunların çözümünde kırmadan dökmeden halledilmesinde önemli rol oynamıştır.

Küçük yaştan itibaren çok erken yaşta babası, Dedemiz Mehmet Şen’i kaybetmesiyle hayata atılmış, kardeşlerine babalık yapmış, ekmek parasını alın teriyle kazanmıştır. Toplumsal ve inançsal önderliğinde şefkatli , cömert ve merhametli bir tutum takınarak babacan bir anlayış ortaya koymuştur. Kibiri ve kini öteleyerek tam bir sevgi ve hoşgörü insanı olarak yaşamını sürdürmüştür.

Deyim yerinde ise yeri doldurulamayacak bir yol ulusudur. Bizler onun talibi, yoldaşı ve dostu olmaktan çok büyük gurur duyduk. Her saniyesini Alevilik uğruna emek sarf ederek geçiren inanç önderimiz ve Dedemiz tarihimizde ve yüreğimizin başköşesinde, gönüllerde varlığını sürdürecektir. Bizler onun yol arkadaşları ve talipleri bundan sonra da ona layık olmak ve unutturmamak için var gücümüzle çalışacağız.

Acımız büyük çok kederliyiz ama bir o kadarda gururluyuz. Kederliyiz çünkü onu göremeyecek olmanın derin ızdırabını şimdiden çekiyoruz ve çok özleyeceğiz. Gururluyuz, çünkü çok değerli hatıralarını ve oğullarını bize miras olarak bıraktı. Bizler, onun dostları ve talipleri bize bıraktıklarına layık olacak şekilde sahip çıkacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.

Ey Güvenç Abdal Evladı

Ey Ulular Ulusu

O gittiğin Hak didarına bizlerden rızalık götür

Bizler senden gökte yağmur, yerde açan çiçekler kadar razıyız.

Hava su ateş toprak kadar razıyız.

Ey Güvenç Abdal Evladı;

Devrin daim olsun.

Menzilin ışık olsun.

Mekânın gönüller olsun.

Şah-ı Merdan seni saklasın beklesin.

Seni unutmayacağız gül yüzlü Dedem.

Unutursak yüreklerimiz kurusun.

Dostlar hepimizin başta ailesi olmak üzere

Dost, yar ve yarenlerine

Herkese sabırlar diliyoruz”denildi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: