Zonguldak’ta Sivil Toplum Kuruluşları (STK) İsrail’in Mescid-i Aksa’da yaptıklarına tepki göstermek amacı ile Madenci Anıtı önünde toplanarak basın açıklaması düzenledi.

İsrail’in Kudüs’te Filistinlilere yönelik saldırılarına tepkiler büyüyor. Zonguldaklı vatandaşlarda yapılan zulme karşı sessiz kalmayarak tek yürek oldu. Gazipaşa Caddesi’nden başlayan konvoy Kozlu sahil yoluna kadar devam etti. Polis ekipleri ekip aracından tepki amacıyla toplananları sosyal mesafe konusunda çağrılar yaptı.

Memur-Sen Zonguldak İl Temsilcisi Kamuran Aşkar‘ın yaptığı basın açıklamasında, “Filistinli ŞairMahmut Derviş, yarım asır önce böyle haykırdı düşmana, “Kudüş’te” şiiriyle. Bir ulus, bir ümmet böyle böyle ölmeyi unuttu…Filistin, saldırı altında…Kudüs, kirli postallar altında eziliyor…Mesicidi aksa, gettolaşmış ruhların, terörist canilerin tasallutu altında.Ve bir halk direnmeye devam ediyor, iki yüzlü dünyaya inat, başını kuma gömen idraksizlere inat.Bir halk, bir ümmet ölüme aldırış etmeden, korkak düşmanın üzerine yürüyor, atsız pusatsız. Utan dünya…Utan insanlık…Biz bugün burada hatırlatma yapmak için, o, teröre karşı direnen ve her neresinden bakarsanız bakın insan olmanın onurunu kurtarmak için, imanın izzetini korumak adına çoluk çocuk demeden, kadınıyla, erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla canını ortaya koyan yiğitlerin mücadelesine omuz vermek, insan olmanın asgari şartını yer[1]ine getirmek için toplandık “Herkes bilsin ve duysun ki, Mescid-i Aksa barış dini İslamın ve Müslümanların mabedidir. Bununla birlikte, bu kutlu mabed barış ve huzur için bütün insanların haremedir. Herkes bilsin, duysun ve inansın ki; Kudüs Filistindir. Kudüs İslam şehridir. Kudüs, bütün inançların medeniyet birikimidir. Ve herkes şunu görecek ki; Filistin, örgür ve bağımsız yaşayacak.

Filistin, Siyonist işgalden, Filistinliler Siyonist vahşetten çok yakında azade olacak. İnanıyor ve iman ediyoruz, zulüm değil adalet hakim ola[1]cak. Kurucumuz Mehmet Akif İnan ağabeyin satırlarında derç edilen kucaklaşma gerçekleşe[1]cek, Aksa’da Siyonist postal izleri temizlenecek, insanlık ve Müslümanlar ve onlara kulak veren devletler hem küresel hem de diplomatik intifada başlatacaklar. Biz buna varız. Biz, Memur sen ailesi olarak, tüm sivil toplum kuru[1]luşlarına ve adalet arayışı içinde olan her kesime bu mücadelede yerini alması için bir çağrıda bulunuyoruz. Kudüste adalet bütün dünyada adalet demektir. Çünkü adaletin düşmanı Siyonizm ve onun beslendiği emperyalizmdir. Mescidi aksa özgürleşme[1]den dünyada özgürlükten bahsedemeyiz.

 Çünkü özgürlüğün en büyük düşmanı siyonizmin yeşerdiği bu kirli düzendir.”