KESK Zonguldak Şubeler Platformu İsrail hükümetinin, Filistin halkına karşı yürüttüğü şideti,katliamı kınadı.

KESK Zonguldak Şubeler Platformu adına basın açıklaması yapan İsmail Sefertaş, “Filistin halkı ve tüm Ortadoğu halkları emperyalizmin sömürü düzenine, karanlığa mahkûm olmayacaktır! Filistin’de İsrail saldırılarına “Dur!” demek, bölgede emperyalist saldırganlığa “Hayır” demektir. Bizler dün olduğu gibi bu günde direnen Filistin halkının yanındayız.Savaş ve terör insanlık suçudur, İsrail hükümeti bu suçu daha fazla sürdürmemeli, saldırılarını durdurmalıdır. İsrail’in yaptığı tüm saldırıları kınıyoruz

Açıklamada şu görüşler dile getirildi, “Dünyayı etkisi altına alan salgın döneminde dahi İsrail hükümetinin emperyalist iktidarını devam ettirmek uğruna, savaş politikalarını sürdürdüğü tüm dünyanın gözleri önünde savunmasız Filistin halkını katletmekten çekinmediği basına yansımıştır. İsrail’in Filistin üzerine saldırıları uzun yıllardır devam etmektedir. Filistin halkı İsrail saldırılarından can kayıpları yaşamış, ağır bedeller ödemiş ve ödemeye devam etmektedir. Tarih bize göstermiştir ki savaşta emekçiler ve yoksul halk ölürken silah tüccarları zenginliklerine zenginlik katmaktadır. Filistin’e yapılan bu saldırılar uzun yıllardır tüm dünya çapında uygulanan Neoliberal politikaların sonucudur. Neoliberal politikalar güçlünün güçsüzü ezdiği, sömürdüğü ve yok ettiği bir düzeni öngörmektedir. İsrail Hükümetinin Filistin üzerinden sürdürdüğü politikaların da içeriği tam olarak böyledir.

     Bizler savaşan tarafların kimliğinden, dininden, dilinden bağımsız olarak savaşın her türlüsüne karşı olduğumuzu buradan bir kez daha haykırıyoruz. Tüm dünyadaki savaşların son bulmasını, insan canının ve güvenliğinin her yerde temin edilmesini istiyoruz. Yakıcı bir yıkımla devam eden İsrail saldırılarının sonsuza kadar durdurulmasını Filistin halkının güvenliğinin sağlanmasını talep ediyoruz.

    Dünyada bir kaç devlet kısık sesle İsrail’in saldırısını kınamış, birkaçı ise İsrail’in bu insanlık dışı saldırılarını haklı çıkaracak açıklamalar yapmışlardır. Sivil halkın katledildiği hiçbir savaş, hiçbir saldırı haklı değildir. Türkiye’de siyasi iktidarın İsrail’e yönelik açıklamalarında ise yine dini duyarlılıkla Filistin için üzülen halkın duygularını sömürerek iktidarını güçlendirme çabası dışında bir adım görmüyoruz. İsrail ile yapılan anlaşmalar devam ettiği, siyasi bir yaptırım için adım atılmadığı sürece de Akp İktidarının Filistin halkı için bir şey yaptığını söylemek sadece göz boyamaktır. İktidar üstünü örtmeye çalışsa da bizler şunu çok iyi biliyoruz; bu savaş Filistin ve İsrail halkları arasındaki bir savaş değildir. İsrail’in saldırısı dünyadaki neoliberal politikaların uygulanmasının sonucudur.

Filistin halkı ve tüm Ortadoğu halkları emperyalizmin sömürü düzenine, karanlığa mahkûm olmayacaktır! Filistin’de İsrail saldırılarına “Dur!” demek, bölgede emperyalist saldırganlığa “Hayır” demektir. Bizler dün olduğu gibi bu günde direnen Filistin halkının yanındayız.

Savaş ve terör insanlık suçudur, İsrail hükümeti bu suçu daha fazla sürdürmemeli, saldırılarını durdurmalıdır. İsrail’in yaptığı tüm saldırıları kınıyoruz.

Filistin halkına uygulanan şiddet ve insanlık dışı uygulamalar derhal sonlandırılmalı, Filistin ve İsrail halklarının bir arada barış içinde yaşamaları için gerekli siyasi adımlar atılmalıdır.

İktidarların savaşarak halkalara reva gördükleri zulüm dursun! En kötü barış en iyi savaştan iyidir. Barış hemen şimdi!

   YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ