Zaman Yol-İş İşçileriyle dayanışma zamanı

Zonguldak İl Özel İdaresi çalışan işçilerle ilgili sorunları son bir haftadır basın konuyu gündeme taşıyor.

Zonguldak İl Özel İdaresinin şirketi Personel A.Ş’de çalışan 237 kişiden 98’inin İş Mahkemesine açtığı davayı kazanması üzerine, Zonguldak İl Özel İdare Genel Sekreteri Ahmet Karayılmaz’ın işçilere davalarından vazgeçmeleri için mobbing uygu[1]landığı kamuoyuna yansıdı.

Konuyla ilgili olarak Zonguldak İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Güral Karayılmaz şimdi de kamu zararını gözetmeksizin işçileri farklı yerlere sürdü.

Yol-İş Sendikası Kastamonu 2 Nolu Şube Sekreteri Savaş Dırbalı işçi[1]lerin yer değişikliğine tepki göstererek, “Hukuk gasbı var. Artık sessiz kalmayacağız.Artık bilmelidirler ki korkunun ecele faydası yok” dedi.

Dırbalı , “Zonguldak İl Özel İdare Genel Sekreteri Ahmet Karayılmaz’ın işçilere davaların[1]dan vazgeçmeleri için mobbing uygulamıştı. İşçilere “Davanızı geri çekmezseniz, Temmuz’da sözleşmeniz yenilenmeyecek” diyerek tehdit eden Zonguldak İl Özel İdare Genel Sekreteri Ahmet Karayılmaz, ilk etapta direnen 11 işçiyi farklı yerlere sürerek diğer işçilere gözdağı verdi”diye ekledi.

Bunlar yaşanmıyor dersek Türkiye’deki işçi sınıfı mücadelesinede haksızlık etmiş oluruz.

Mücadele böyle birşey örgütlü olmak bu anlamda önemli.

İşçilerin bu durumuna Yol-İş sesiz kalmadı.

İşçilerin bu konudaki direnmeleri sendikaya güçverir.

Arada çıkan çürük elmalarda olursada onu o işçi[1]lerin vicdanına bırakıyoruz.

Yani işçi sendika bu mücadeleden haklı ve güçlü çıkacağı kesin

Zonguldak İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Güral Karayılmaz ile ilgili olarak işçilere yönelik mombig uyguladığı ve farklı baskılarla tehdit ettiği yönünde iddialar kamuoyuna yansıdı.

Önceki gün (Pazartesi) akşam GMİS Salonunda Yol-İş Sendikası Kastamonu 2’Nolu Şube Başkanı Sadık Düzgün, Genel Sekreter A. Savaş Dırbalı, Mali Sekreter Süleyman Tan, Teşkilatlandırma Sekter Muhittin Ongan, Eğitim Sekreter Said Elçin ve İl Özel İdaresinde çalışan ve haklarını arayan işçiler katıldı. ve 2’Nolu Şube Başkanı Sadık Düzgün, Ahmet Karayılmaz’a yönelik sert eleştiriler yaptı ve cevaplamasını istediği soruları sordu.(Sayfa 3’de haberin detayında).

Yine işçilerin bu durumunu CHP İl Genel Meclisi Başkan Vekili Mustafa Uzundal’da tepki göstererek, “Zonguldak’taki AKP zihniyeti bu kararlarından derhal vazgeçmelidir” diyerek şu değerlendirmeyi yaptı. “İşçi kardeşlerimizin mahkeme kararıyla kazandıkları haklarını vermek yerine onları davalarından vazgeçirmek için tehdit ve şantajla başladıkları tiyatroda farklı bir sahneye geçtiler. İşçi kardeşlerimizi oradan oraya sürdüler, bu aymazlıktır, hiçbir kamu yararı yoktur bilakis bu işçi kardeşlerimizi ilçeler arası karşılıklı takas etmek kamuyu zarara uğratmaktır. Bu işçilerimizin yol masrafları ve servis ücretleri kamunun cebinden çıkacaktır. ” dedi.

Başarının anahtarı, Sendikal Birlik-Sendika içi demokrasi Militan eylem Bu mücadele aynı zamanda diğer iş kollarında çalışan sınıfdaşlarının desteği ile kazanılır.

Zaman Yol-İş’le dayanışma zamanı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: