Zonguldak Barosu avukatlarından Ertan Taşdelen, 3-4 Temmuz’da yapılacak Zonguldak Baro başkanlığı’na adaylığını açıkladı.

Avukat Ertan Taşdelen’in Adalet açıklamasında eşi 3. Asliye Hukuk Yazı İşleri Müdürü Melahat Taşdelen ve ailesi katıldı.

Avukat Ertan Taşdelen Adalet açıklamasında, Zonguldak Barosu’nun geleneksel yapısına vurgu yaptı ve Avukatların ekonomik-sosyal sorunlarına değindi:

Açıklamada şu görüşlere yer verdi, “Ülkenin içindeki ekonomik, sosyal  ve politik  sıkıntılar yanında hukuk ve yargı sistemimiz de  ciddi ve telafisi imkansız bir süreç yaşanmaktadır.Dünya genelinde  hukuki güvenlik konusunda geri kalmış Afrika ülkeleri ile aynı kategoride  olmamız bile durumun vahametini anlatmaya yetmeyecektir.Hızlı yargılama sisteminin adaletin tesisine yetmediğini hep beraber gördük.Başta SCM’leri amaçlanan uygulamanın dışına çıkmış,üst derece mahkemeleri uluslararası bağlayıcı normları uygulamamış diğer yandan  çok sayıda açılan hukuk fakülteleri ile hukuk eğitimi ciddi bir nitelik kaybına uğratılmıştır.Stajyer avukatların ve genç meslektaşların onlarca birikmiş sorunu bulunmaktadır.Birçok meslektaşımız sigortasız,güvencesiz birer işçi konumuna getirilmiştir. Aynı zamanda Çoklu Barolar ile savunmanın temeli olan avukatlık kurumu pasifleştirilmeye ve Barolar dernekleştirilmeye çalışılmaktadır.Bileşik kaplar ilkesi uyarınca hepsi birbirine bağlı olan sorunlara ve olgulara  ümitsizliğe kapılmadan yeni, cesur, şeffaf, çağdaş demokratik, katılımcı,meslek sorunlarına odaklı bir hukuk sentezi ile çözüm aramak, edilgen değil etkin  ,gündemin arkasında kalan değil gündemi yaratan ve  köklü bir baro geleneği olan Zonguldak Barosunu  sadece ulusal değil uluslararası düzeyde de etkili ve prestijli barolar arasına sokacak bir çalışma disiplini ve amacı ile aday oluyorum.Değerli meslektaşlarımdan desteklerini bekliyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Ertan Taşdelen’in özgeçmişi:


Zonguldak barosunda 24 yıldır fiili olarak Avukatlık yapmaktayım. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. Evliyim. İki kızım var. Kızlarımdan Zeynep Hukuk fakültesinde okumaktadır. Diğer kızım Zelal de ortaokul öğrencisidir. Eşim de adliye de yazı işleri müdürüdür. Zonguldak da ÇHD’nin kurucusu ve başkanlığını yaptım. Aynı zamanda iki şiir kitabım ve bir de romanım bulunmaktadır. Yine İstanbul da çeşitli dergilere siyasi makaleler yazmaktayım.