Seçim konusu bir anlamda da ülkenin en dinamik konusu.

Türkiye insanı, siyasetten, ekonomiye kadar şekillenişi neredeyse seçim endeksli oldu. Örneğin; Hizmet gelecekse seçime ihtiyaç var, işsizlik çözümü için kurumlara işçi alınacaksa seçime ihtiyaç var. Ekonomik konularda adım atılacaksa seçime ihtiyaç var. Demokrasi ve özgürlüklerde, hukukta, adalette bir adım atılacaksa seçime ihtiyaç ortaya çıkıyor.

Böyle kodlandı.

Yani zamanında, doğal, nesnel süreçler bizim ülkemiz insanı siyasetçisi için normal olmuyor.

Bu dönem aynı zamanda dinamizm kazanılan,rant elde edilen bir zaman aynı zamanda. Gündemde seçim var.

Ülkede seçim için düğmeğe basıldı aslında.

Sadece kim kiminle,hangi durumda yan yana gelecek onun çalışması yapılıyor.

Suç örgütü Lideri olarak aranan Sedat Peker’in dizi flimlerinin altında seçim var.İzmir’de HDP İl binasına saldırarak Deniz Poyraz’ın katledilmesinde de.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin HDP üzerinden AKP’ye verdiği mesajda da, AKP Lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın MHP’den kurtulma nedeninde altında seçim çalışması var.

Fakat kilit sorun yine herzaman olduğu gibi milliyetçi (Türk-Kürt) ve inanç (Alevi-Sunni) üzerinden yürüyor.

Türkiyenin temel sorunlarından bu ikisinin tabanı seçimin kazananını belirleyecek çünkü. İşte bu nedenle gündem sıcak,seçim için düğmeye basıldı.

Sorun kim kiminle olacak korkusu.Bakalım önümüzdeki günler neyi açığa çıkarak.

Kent Konseyinde, Baro da seçim var

Ülke gündemi seçimle uğraşırda yerelde olmazsa olur mu? Bir simetriği aslında.

Pandemi nedeniyle daha doğrusu pandemiyi gerekçe gösterilerek iktidar, kendi partisinin (AKP) tüm kadrolarını hazır[1]ladı,kongrelerini yaptı bitirdi.

Ama meslek ve kitle örgütlerinin, (TMMOB, Baro vb.) seçimlerini türlü gerekçelerle ertelemişti. İşte şimdi bu sürecin önü açıldı.

 Zonguldak’ta Baro seçimleri yapılacak.

Şuana kadar iki aday açıklama yaptı.

Biri Av.Türker Kapkaç, diğeri Av.Ertan Taşdelen Baro seçimi ile Kent Konseyi seçiminde kent insanı nasıl bir yönetici istediğinide tescillemiş, mühürlemiş olacak.

Kent Konseyinde uzun süredir başkanlık görevini yapan Yesari Sezgin aday olmayınca yerine geçmişte aynı liste ve yönetimlerde görev almış üç aday ismi öne çıktı.

Yani her nekadar farklı isimler olsada geçmiş dönemde yapılanlarada (iyi-kötü) ortak olanlar.

Uzun süredir kent insanının seçtiği yönetici tipi daha çok,insiyatiften yoksun, karar alma konusunda zayıf,kitle bağları zayıf,bir anlamdada suya sabuna dokunmayan cinsten..

Hayır diyenler etrafınızdaki yöneticilerine bakın derim.Kent konseyinde bu anlamıyla fazla bir beklentim yok.Ama Baro’da bir değişiklik olursa bu kent hukuku açısından önemli olur derim.

Bu değişiklikte davranış ve fikri olarak Av.Ertan Taşdelen ile olur.

Yoksa fazla ümitlenmeye gerek yok.

Sağlıcakla kalın