Hava raporlarının neredeyse dakika dakika verildiği günümüzde gece yağan yoğun yağış hizmet alanlarını sınıfta bıraktı.

CHP Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun yaşanan bu durum nedeniyle yöneticileri, “Beceriksizsiniz  ve ihmalkar” diyerek tepki gösterdi.

Zonguldak Belediyesi, Türkiye’deki birçok Belediyeden daha eski tarihlere dayanıyor.

Yani geçmişi, tecrübe, deneyim,birikim, üterim, hizmet konularında çok biriktirdikleri var.Yüzyılı aşkın deneyenime sahip.Mevcut yapıda ise gerek teknik ekip gerekse işçi sayısı olarak norm kadroda çalışıyor.

Kent üretim ve ağır doğa koşulları nedeniyle aralıklarla özellikle yoğun yağış zamanları sel tehlikesi yaşadı, yaşayacak.

Ne oluyor da bu kadar tecrübe ve kadro birikimine rağmen kent bu sıkıntıyla sık sık karşılaşıyor

Son yaşanan ani bastıran yağış sonrası kentin geldiği hal kimsenin kabul edeceği bir durum değil.Bu sadece belediye hizmetleri ile de değil,bu konuda karayollarını, DSİ’yi de içine alarak değerlendirilmeli.

Fakat ters olan, insan yakışmayan tutum ise, bu durum CHP’li Belediye zamanında olsaydı sosyal medya da yer yerinden oynar, belediye başkanlarının görevi bırakması istenir.Kriz masasını yönetemediğinden tutunda birçok konu gündeme gelirdi.

Bu kez tam tersi oldu.

Ana muhalefetin kısmi,cılız tepkisi, vatandaşın ise sessizliği hakim oldu.

Örneğin:AKM Yokuşu önceki dönemde olsaydı esnaf yolu kapatır,belediye Başkanını çağırır ve tepkisini gösterirdi.Olmadı.Neden esnafın ana gövdesi AKP’ye oy verenlerden oluşuyor.

İyide bu yaşananlar sessizlikle geçirilebilir mi?

Neden sessiz?

AKP kendi içinde Örgütle-Yerel yönetim arasında ve Merkezi düzeyde bir anlamada kavga içinde.

Birde Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’ın yönetme ve karar alma konusundaki tutumu.

Anlaşılan, ortak akıldan çok,tek adamlık aşağıya kadar inmiş.durumda.

İlginç olan ise AKP içinde vicdanlara,inanca ve vatandaş hukukuna saygılı olarak bilinenlerden de hiç bir tepki gelmedi.Buda ayrı bir konu.

Kent bu durumu yaşamak zorunda olmaması için,ortak akla,kollektif yönetime,hesap verebilir,denetlenebilir,açık,şeffaf,katılımcı yönetimin geliştirilmesine bağlı.Gerisi Ahmet gelir, Mehmet gider ve olan kente ve kent insanına olur.

SUSMA