Türkiye çok karmaşık bir süreçten geçiyor.

İktidar bu süreci Küresel dünyada aktif bir oyuncu, bölgede masanın lideri olma yolundaki manipülasyonları, içeride toplumsal muhalefetin iktidarın 19 yıllık serüvenine yönelik sert tepkileri.

Ortaya serilen gayri-nizami ilişkiler,suç örgütleri, siyaset,bürokrasinin kendi içinde kavgayı alnen,kamuoyu önünde yapar hale gelmesi.

Tüm bunlara karşı, hak -hukuk-adalet arayışı konusunda toplumun henüz güvenli liman bulamayışı. Bugün seçim olsa AKP-MHP Bloğu kaybediyor ama oylar mevcut partilere gitmiyor.

Toplum bizim tabirimizle burjuva hukukunu bile mercekle arıyor.

Özgürlükçü,laik, adil,hukuka dayalı, sosyal devleti toplum mumla arıyor Bağımsız yargının, adeletin, hukuğun tepetaklak gittiği bir süreçte Zonguldak Baro Başkanlığı seçimleri yapıldı.

İki aday yarıştı.Önceki Başkan Özel Eroğlu’nun aday olmadığı kongrede, Türker Kapkaç ve Ertan Taşdelen yarıştı.

İki adayıda tanıyorum.

Kapkaç ailesiyle , Dede , Baba dostluğundan, Gelik’ten doğru bir insani ilişkinin yanı sıra 2009-2014 Yıllarında Zonguldak Belediye Meclisinde birlikte görev yaptık. İkimizde birbirimizin kabiliyetlerini biliyoruz.

Ertan Taşdelen’in de aileyi tanıyoruz.

Ertan ile uzun süreden, yıllara dayanan dostluk, arkadaşlık ve karşılık saygıya dayanan bir ilişkimiz var. Onun fikri görüşlerine, reflekslerine, cesaret ve ilkeli duruşuna saygı duymuşumdur.

Zor zamanların adamı olmak, yada zor zamanlarda görev almak, istemek her baba yiğidin harcı değil. Kendi yaşamımdan bunu çok zamanlar yaşayarak öğrendim.

Zor zamanlar insanı, kararlı olmaya,ilkeli durmaya,ceraretli olmaya,Zor’u başarmaya en uygun zemindir Bir anlamda kiriz yönetimi gibidir.

İşte bu zor zamanlar bazen bizim istek ve hedeflerimizle üst üste düşmeyebiliyor, yada biz süreci istediğimiz gibi yönetemeyebiliyoruz.

Bu nedenle bizim dışımızda ki gelişmeler, hayat, siyaset, ülkenin, bölgenin, insanlığın içinden geçtiği süreç bizi bir anlamda imtihan ediyor.

Baro Başkanlığı gibi ülkenin karanlık günlerinde görev üstlenmek ateşten gömlek giyimek gibi birşey.

Şimdiden Türker Kapkaç’a ve yönetimine başarılar diliyorum.

Zonguldak Barosu iyi dönemleri,güçlü baro başkanlıkları dönemi yaşadı.

Güçlü adayların önemli bir ağırlığı 68 Kuşağının, devrimci atmosferinin içinde yetişmiş, politik-ideolojik olarak donanımlı ve mesleki olarak, halktan, hukuktan, adaletten yana duruşlarıydı.

Son yıllarda bu çizgi giderek silikleşti.

Avukatlar ülke genelinde alınan kendi kurumsal merkezi kararlara bile zor uyar oldular.

Çünkü ilişkiler yumağı, bir durştan,mesleki gelişmişlikten, halktan yana,haksızlığa karşı duruştan daha çok, insani ilişkilerin,farklı çevrelerle kol kola girmenin acı sonuçlarını yaşar hale geldi.

Bugün kentte siyasal davalara,insan hakkı temelli davalara bakacak hukukçu bulmakta zorlanır, en demokratik hakkı bile dışarıdan avukatlarla çözer duruma gelindi.

Kentte yaşanan, bunca hukuksuzluğa, çarpıklığa, çevre katliamına, kadın cinayetine, çocuk istismarına karşı seslerin en alt düzeyde bazen bireysel tepkilere kadar indiği, hukuk insanının korkar,çekinir duruma geldiği bir süreçteyiz.

Kent, son yıllarda yönetici tipini özellikle yukarıdaki konulara karşı cesaretsiz, ürkek, silik ve iktidarın iki dudağı arasına bakan,egosu yüksek,ilkesiz,koltuk meraklısı,popülist davarnışlara hevesli,etiket sever tipleri tercih eder duruma getirdi.

İşte böylesi bir atmosferde genç ekip ve onun başında Türker Kapkaç görev aldı. Başarılar diliyorum.

Geçen yazımda Kent Konseyi ve Baro Üzerine yazdığım yazıda, kent değişim istiyorsa Ertan Taşdelen demesi lazım.

Ben Ertan Taşdelen’in bu zor süreçte daha aktif ve hak-hukuk-adalet savaşında başarılı olacağına inanlardandım. Olmadı.

Umarım Türker kardeşim beni yanıltır, kendine oy veren vermeyen tüm meslektaşlarının ve kentin adalet arayıcılarına sığınacak bir liman olur ve güvenini boşa çıkarmaz.

Kent Konseyi için söylediğimi tekrarlıyorum.

Yaşayıp görelim

Kavgayı kişisellikten kurtaralım

Deneyimli siyasetçi,Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, farkını gösterdi.Vali, Milletvekillerini makamında biraraya getirdi. Sıra Zonguldak Merkez ilçede.Belediye Başkanı Ömer Selim Alan ve CHP İl Başkanı Murat Pulat ile girdiği kişiselleşmiş tepkiyi, bakalım hangi olgunluk çözecek.

Toplum ekonomik ve sosyal olarak, son iki yıldır da pandemi nedeniyle ölümün ağzına geldi.

Bırakın ağız dalaşınıda toplumun acılarına çare olun.

Sizden beklenen budur.

Sağlıcakla kalın