EMEK Partisi Zonguldak İl Başkanı Ateş Türeli, Pandemi nedeniyle uygulanan kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin desteği ve işten çıkarma yasağı 1 Temmuz itibariyle son bulması sonrası  ortaya çıkacak olan sorunlara değinen basın açıklaması yaptı.

Türeli açıklamasında, “Uygulanırken sefalet ücreti ve işsizliği perdeleme aracı oldu. Bitince de yüzbinlerce işçinin işsizlik ödeneği bile almasına engel oldu. Varken patronaları korudu, bitince de patronlara yaradı.”dedi

EMEK Partisi Zonguldk İl Başkanı Ateş Türeli açıklamasında özetle şu görüşlere yer verdi;

Sendikaların çaresiz devam etsin dediği, patronların ise büyük bir istekle devam etmesini istediği Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ), Nakdi ücret desteği (ücretsiz izin desteği) uygulamaları gerçekte ne işçilere nede küçük esnafa yaradı. Adı işçi ve küçük işletmelere destek olan bu uygulama ile patronların işçi başı maliyeti düşerken işçiler ise bir yandan işsizlik tehdidi ile düşük ücrete, ağır ve fazla çalışmaya diğer yandan işsizlik ile açlık ve sefalet dayatmasıyla karşı karşıya kaldılar.

Önce sefalet ücreti sonra işsizlik, işte AKP’nin pandemi desteğinin özeti budur

Pandemide ilan edilen işten çıkarma yasağı sözde kaldı. Gerçekte yaygın bir “ücretsiz izin” uygulandı. Yani ücretsiz izin adı altında milyonlarca işçi, işten çıkarıldı. “Nakdi ücret desteği” adı altında “ücretsiz izin” kapsamına alınan 2 milyon 600 bin kişi önce günlük 39 liraya (nisan ayından itibaren de günlük 47 liraya) yaşamaya mahkûm edildi. Kâğıt üstünde ücretsiz izinli görünen milyonlarca işçi gerçekte işten atılmış oldular. Erdoğan iktidarı pandemide işten atmayı yasakladık diye reklam ededursun 2 milyon 600 bin işçi (normalde işsizlik maaşı alsalar evlerine daha çok para girecekken) aylık 1169 liraya son üç aydır da 1500 liraya yaşamaya mahkûm bir şekilde çaresiz evlerinde beklediler.

Sonuç olarak; nakdi ücret desteği adı altında dayatılan ücretsiz izin ile patronlar için tazminat ödeme zorunluluğu ortadan kalktı. İşçiler hem işsiz kalıp hem de işsizlik ödeneğinden daha az ücret aldıkları için gelir kaybına uğradılar. 1 Temmuz’dan itibaren de pek çoğu, işsizlik maaşı için gerekli olan son üç yılda 600 gün prim ödeme şartını yerine getiremediklerinde işsizlik maaşından bile mahrum kalacaklar. Pandemi boyunca sefalet ücreti, normale dönüşte de işsizlik, açlık, sefalet. Milyonlarca işçi ve ailesine dayatılan budur. 

Kısa çalışma ödeneği ile artan yoğun sömürü şimdi işsizliğe dönecek

Patronların ücretsiz izne gönderemediği ve kısa çalışma ödeneğine mahkum edilen 1 milyon 200 bin kişinin bir kısmı uzun süre zaten kimseyi doyurmayan yasal asgari ücreti bile alamadılar. Başka bir kısmı ise işten atma tehdidi karşısında hem fiilen çalıştılar hem de kısa çalışma kapsamına sokuldular. İşçilere pandemi ve daralan ekonomiyi öne sürerek kısa çalışma ödeneğine başvuran metal, otomotiv ve Petro kimya fabrikaları başta olmak üzere anlı şanlı işletmeler şimdi de geçtiğimiz yıl ne kadar büyüdüklerini ve kar ettiklerini açıklıyorlar.

İşsizlik fonu patronları kurtarma fonuna olarak işletiliyor

2020 başından 2021 hazirana kadar pandemi boyunca, işsizlik fonundan kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin ödemesi olarak toplam 50,4 milyar lira ödendi. Aynı dönem başta teşvik ve destekler olmak üzere çeşitli isimlerde işsizlik fonundan patronlara ödenen miktar ise 36,4 milyar lira oldu. Patronlara vergi indirimi, borç silme, kredi, teşvik yetmedi şimdide işsizlik fonunu hortumluyorlar. İşçilerin, işsiz kaldığında alacakları işsizlik ödeneği için türlü zorluklar çıkarılırken işsizlik fonunda işçiler namına biriken milyarlarca lira, hiç hakkı olmayan patronlara aktarıldı. Bu yetmiyor GAP’tan banka kurtarmaya kadar aktarılan kaynaklar nedeniyle işsizlik fonu talan ediliyor.

Emek Partisi olarak; işçileri işsizlik fonunun talanına karşı çıkmaya ve insanca yaşam ve çalışma koşulları için aşağıdaki talepler etrafında birleşmeye çağırıyoruz.  

Kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin uygulaması uygulanan iş yerlerinde işten atmalar yasaklanmalıdır

Herhangi gelir girmeyen her eve, en az asgari ücret üzerinden ödeme yapılmalıdır

Elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet faturalarında yapılan zamlar geri alınmalı, geliri olmayan ailelerin faturaları devletçe karşılanmalıdır

Başta asgari ücret olmak üzere, işçilerin eriyen ücretlerinin gerçek enflasyon oranında arttırılması için ek zam yapılmalıdır .