Zonguldak Kadın Platformu üyeleri Antalya’da canice katledilen, Azra Gülendam Haytaoğlu için protesto eylemi yaptılar.Kadın Platformu Üyeleri Madenci Anıtın’da iktidarın, erkek eğemen, kadın cinayetleri konusundaki yasalara yönelik uygulamalarını protesto eden basın açıklaması yaptılar.

Zonguldak Kadın Platformu adına açıklamayı Muazzez Derya Akar yaptı.

Akar; “Hiçbir kadın cinayeti, ferdi ya da  tesadüf değildir, kadın cinayetleri önlenebilir, cinayetleri engellemek için çaba sarf etmeyen, katillere ödül gibi cezalar veren iktidar oluşturduğu erkeklik algısıyla  katillere cesaret vermektedir.

Kadını koruyan ve destekleyen yasa ve sözleşmeleri tartıştırarak, İstanbul Sözleşmesi gibi hayati bir sözleşmeden çekilerek, suçlu erkeğe iyi hal indirimleri uygulayarak, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini büyüterek kadınların yaşamına kastetmekte, erkek şiddeti karşısında kadınları savunmasız bırakmaktadır.”dedi

Açıklamada şu görüşler yer aldı, “Kadın kıyımı 2021’de de hız kesmeden bile isteye sürdürülüyor. Erkek şiddetini engelleyici yasaları tartışmaya açanlar, İstanbul Sözleşmesi yürürlükten kaldıranlar, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini besleyenler, kadınları işte, sokakta, evde görmezden gelenler,erkekleri yüreklendirenler bu katliamın sorumlusudur. Önceki günlerde Antalya’da beş gündür kendisinden haber alınamayan kız kardeşimiz Azra Gülendam Haytaoğlu’nun cansız bedeni ormanlık alanda bulundu. Ardından Kahramanmaraş’ta 3 gündür kendisinden haber alınamayan Emine Gökkız’ın da ormanlık bir alanda cansız bedeni bulundu. Aleyna Çakır cinayetinin baş şüphelisi Ümitcan Uygun’un birlikte olduğu Esra Hankulu’nun cansız bedenine ulaşıldı.

“Erkek şiddeti karşısında kadınları savunmasız bırakmaktadır”.

Bu cinayetlerin hepsi kadın cinayetidir, bu kadınlar sadece kadın oldukları için katledilmiştir! Sıradaki ben olabilirim, sen olabilirsin, en yakın arkadaşın, çocukların olabilir. Kimse güvende değil. Hiçbir kadın cinayeti, ferdi ya da  tesadüf değildir, kadın cinayetleri önlenebilir, cinayetleri engellemek için çaba sarf etmeyen, katillere ödül gibi cezalar veren iktidar oluşturduğu erkeklik algısıyla  katillere cesaret vermektedir.

Kadını koruyan ve destekleyen yasa ve sözleşmeleri tartıştırarak, İstanbul Sözleşmesi gibi hayati bir sözleşmeden çekilerek, suçlu erkeğe iyi hal indirimleri uygulayarak, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini büyüterek kadınların yaşamına kastetmekte, erkek şiddeti karşısında kadınları savunmasız bırakmaktadır.

“İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasına engel olan herkes suçludur”

Tüm bu cinayetlerin sorumlusu İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı alanlardır. Günlerce meydanlarda savunduğumuz İstanbul Sözleşmesi etkin uygulansaydı bugün erkek eliyle aramızdan koparılan yüzlerce kadınr aramızda olacaktı. İşte tam da bu yüzden İstanbul Sözleşmesi’nin her bir maddesini uygulatma mücadelemizden vazgeçmiyoruz. Bugün kadınların canına kast eden erkek şiddetine karşı, bir kez daha suç mahallindeyiz. “Kadın cinayetleri politiktir” demeye devam ediyoruz. Failleri  çoğu zaman en yakınımızdaki erkekler iken, destekçileri de erkek yargı, iktidar, sistem ve aslında erkekliğin kendisi biliyoruz. Biz kadınlar her gün AKP iktidarının, kadınlar için oluşturmaya çalıştığı “makbul kadın” dayatmasının erkek şiddetini nasıl beslediğinin de elimizden alınmaya çalışılan yaşamlarımızın, haklarımızın da birinci elden sorumlusu olduğuna tanıklık ediyoruz. 

Kadını-çocuğu korumayan, güçlendiremeyen, desteklemeyen; şüpheli kadın ölümlerini aydınlatmayan; İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasına engel olan herkes suçludur.

“İktidar kadına yönelik şiddeti önleyici politikaları değil şiddetin giderek artmasına neden olan politikalarını ısrarla sürdürmeye devam ediyor.”

17 yaşındaki Duygu Delen’i öldüren Mehmet Kaplan’ı ev hapsi kararıyla tahliye edenler,  Tuba Erkol’u öldüren evli olduğu Bekir Erkol’a haksız tahrik gerekçesiyle cezai indirim kararı verenler, uzaklaştırma kararına rağmen evli olduğu erkek tarafından öldürülen Ebru Kara’yı korumayanlar,  şikayetçi olduğu halde evli olduğu erkek tarafından öldürülen Deniz Filiz’i korumayanlar, karakola gidip şikayetçi olmak istediğinde Remziye Yoldaş’a git başının çaresine bak diyerek evli olduğu erkek tarafından öldürülmesine göz yumanlar, boşanma aşamasında olduğu, hakkında uzaklaştırma kararı alınan evli olduğu erkeği Meral Kırlangıç’ı darp ettiği için gözaltına alınıp serbest bırakarak Meral’in öldürülmesine neden olanlar, kadına yönelik şiddet konusunda hala erkeklere cesaret veren açıklamalar yapan iktidar yetkilileri, kadına yönelik şiddeti önleyici politikaları değil şiddetin giderek artmasına neden olan politikalarını ısrarla sürdürmeye devam ediyor.

“Susmuyor, mücadelemizden, haklarımızdan, hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz”. 

Cinayet faillerine verdiğiniz tüm cesarete, ataerkil zihniyetinize rağmen susmuyoruz ve susmayacağız. Vahşice katledilen tüm kadınlar adına kadın cinayetlerini durdurmak ve haklarımıza kavuşmak için mücadelemizi sürdüreceğiz. Kadın cinayetleri normalleştirilen sisteminizle, aramızdan eksilttiğiniz yaşamını çaldığınız arkadaşlarımız için, yarının umudu kız çocuklarımız için, laik, demokratik bir ülkede eşitçe yaşayabilmek için mücadelemizi sürdüreceğiz. Dün buradaydık, bugün buradayız, yarın yine burada olacağız. Her yeri cinayet mahaline dönen bu ülkede bir kişi daha eksilmeyelim, bir eve daha ateş düşmesin diye haykırmaya devam edeceğiz. Anayasayı, yasayı, sözleşmeyi uygulatacağız. Şiddetsiz, eşit ve özgür bir yaşamı örgütlü mücadelemizle bizler inşa edeceğiz. Yangın yerine dönmüş bu ülkede büyüyen isyanımızla bir kişi daha eksilmeyene kadar susmuyor, mücadelemizden, haklarımızdan, hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz.