“Kamu işçileri ve memurları yoksulluk sınırının altında maaş alıyor”

Zonguldak KESK Şubeler Platformu Üyeleri, 2022 ve 2023 yıllarını kapsayacak olan TİS görüşmeleri ile ilgili taleplerini dile getirdiler. Vergi Dairesi önünde KESK Şubeler Platformu adına açıklama yapan Eylem Kabarık, taleplerini şöyle açıkladı:
“2 Ağustos’ta başlayan bir toplu iş sözleşmesi görüşmelerine daha geldik ve yine kamu işçilerini görmezden gelen umursamayan bir tablo ile karşı karşıyayız. Geçtiğimiz yıldan beri satın almadaki kayıplarımız %50’yi buldu. Elektrik doğalgaz kira gibi tüm gider kalemlerimiz artarken bugün toplu iş sözleşmesinde %5 ve yüzde altı zam veriliyor. Maaşlarımızı %50 kayıp varken bize %5 zam verirken geçen sene de bize %3 zam vermişlerdi. Altında düştük biz böylelikle kamu memurları olarak yoksulluk sınırının altına düştük. Kamu işçileri ve memurları yoksulluk sınırının altında maaş alıyor. Emekliler de açlık sınırının altında yaşıyor. Devlet, emeklisini ve çalışanlarını açlık sınırının altında yaşatıyor. Biz hazineden kendi ürettiğimiz kaynaklardan payımızı istiyoruz. Bu kaynakların halk için harcanmasını istiyoruz.”

Kabarık taleplerini şöyle sıraladı:

Hukuksuz keyfi OHAL KHL’leri kaldırılsın. Haktan yana kamu hizmeti istiyoruz. İnsanca yaşama yetecek ücret istiyoruz. Güvenceli istihdam güvenli gelecek istiyoruz. Haftalık çalışma saati 35 saat olsun. Özelleştirmelere son. 3600 ek gösterge. Baskı mobil sürgünlere son verilsin. 190 sayılı ILO Şiddet ve Taciz Sözleşmesi onaylansın. EYT hukuksuzluğuna, haksızlığa son verilsin. Örgütlenme ve ifade özgürlüğü önündeki engeller kaldırılsın. Doğum öncesi 8, sonrası 24 hafta olmak üzere doğum izni istiyoruz. İstanbul sözleşmesi uygulansın. Zorunlu BES kesintileri kaldırılsın. Temel gelir güvencesi sağlansın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: