Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Eğitim Sen Zonguldak Şube Başkanı Şahin Ören, TİS görüşmelerinin ardından yapılan zam ve iyileştirme rakamlarına sert tepki gösterdi

Ören”İşçiye var da memura neden yok. Hükümet bize sokağı işaret ediyor” diye eleştirdi.

Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Şahin Ören açıklamasında şunları söyledi:

“Biliyorsunuz  Ağustos ayı itibariyle memurlar, işveren yani hükümetle beraber toplu görüşme masasına oturuyorlar. 1 Ağustos itibariyle görüşmeler başladı, alt komisyonlar çalışmaya başladı ve bugün itibariyle de hükümet kanadı sendikalara teklifini açıkladı. Peki ne verdi bize; 2022 için 5 + 6 + enflasyon farkı, 2022’de ise 6 + 6 enflasyon farkı. Peki Memur-sen ve Kamu-sen Konfederasyonu olarak biz ne talep etmiştik; biz 2022 için yüze 21, 2023 ise yüzü 17. Şimdi buradan baktığınız zaman hemen hemen yarısı gibi bir teklifle karşınıza geliyor hükümet. Dün en düşük işçi maaşına zam geldi o yüzden biz bu anlamda işçinin aldığında gözümüz yok.  Ben öncelikle işçi sendikalarını tebrik ediyorum, işçi kardeşlerimize aldıkları zam helal olsun diyorum, bereketli olsun diyorum, güzel güzel, güle güle çoluk çocuğuyla yesinler diyorum ama arkadaş işçi ekmeği 2 liraya alıp da memur ekmeği 1 liraya almıyor, pazara gidince sen işçi misin memur musun diye sormuyorlar. Artık şunu diyebiliriz; kamuda çalışan en dip maaş memurun dersek asgari ücretliden sonra yalan olmaz.

“Hükümet bize verdiği bu teklifte sokağa işaret ediyor”


“Devlet işçisine iyi bir zam oranı verirken memuruna düşük zam oranı teklif edemez. Memurunu rezil rüsva edemez. Onun için zaten böyle bir teklifi kabul etmemiz mümkün değildir. Eğer böyle giderse bunu Türkiye Kamu-sen sokaklara taşımaktan çekinmeyecektir. Hükümet bize verdiği bu teklifte sokağa işaret ediyor şunu bilsinler ki biz sokaktan çekinmeyiz.” dedi.

“Artık ideoloji karın doyurmuyor sonuçta hepimiz ekmeğimizin derdindeyiz. Hükümet vermezse biz de vermiyoruz. Biz hükümetten alacaklıyız. İşçiye verdiğiniz kadar biz de istiyoruz.” dedi.

“Bakanın ifadesi  3600 ek göstergenin takvime bağlanarak verileceği, sözleşmelilerin kadroya geçirileceği ve  bir de refah payı ile ilgili bir gelişme olacak demesini memnuniyetle karşılıyoruz ve bunların bir an önce hayata geçirilmesini talep ediyoruz.” dedi.