Çağdaş HASAD, “Zonguldak aydınlık yüzünü kaybetti”

ÇAĞDAŞ HASAD Başkanı Atilla Kaya sosyalmedyadan yaptığı açıklamada, “Zonguldak’ımızin aydınlık yüzlerinden sevgili Hamit hocamızın vefat haberi derin üzüntü yarattı.

Derneğimizle beraber çalışma fırsatı yakaladığımız sevgili hocamızın anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Seni unutmayacağız sevgili hocam…

Hamit Kalyoncu

Şair

Doğum

1942

Zonguldak

Eğitim

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi

Şair. 1942, Çaycuma / Zonguldak doğumlu. İlk ve ortaokulu Çaycuma’da okudu. Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi mezunu. 1971’den itibaren Zonguldak liselerinde öğretmenlik yaptı. 1982’de Sıkıyönetim Komutanlığınca alındığı görevine ancak sekiz yıl sonra Danıştay kararı ile dönebildi. 1997’de kendi isteğiyle emekliye ayrıldı. Öğretmenlik yıllarında TÖB-DER, EĞİT-DER gibi öğretmen sendikalarının örgütlenmesinde yönetici olarak görevler üstlendi. Üniversitede iken, Ankara’da Vatan ve Başkent gazetelerinde ve Seka Çaycuma Kağıt Fabrikasında işçi statüsüyle çalıştı.

Şiirle ortaokul yıllarında ilgilenmeye başladı. Maden işçilerinin zor yaşam ve çalışma koşullarını irdelediği ilk yazısı “Bir Dilim Ekmek İçin” adıyla 1965’te Yeşil Çaycuma gazetesinde yayımlandı. Üniversite ve öğretmenlik yıllarında aralıklı da olsa şiirle ilgilenmeyi sürdürdü, ancak yazdıklarını yayımlamadı. Yazıları Ankara Vatan ve Başkent ile Zonguldak Uyanış gazetelerinde yayımlandı. “Zonguldak 100. Yıl Vakfı”nın 1983 yılında düzenlediği şiir-hikaye-resim yarışmasında “Zonguldak” adlı şiirle mansiyon ödülü kazandı. 100. Yıl Turizm-Sanat-Kültür Kooperatifince sivil toplum örgütlenmesine katkıları ve Sesim Kömür Karası adlı şiir kitabı nedeniyle, TIJSAK 1994 sanat-kültür ödülü ile ödüllendirildi. 1994-1996 yıllarında Atatürkçü Düşünce Derneği Zonguldak şube başkanlığını yaptı.

ESERLERİ:

ŞİİR: Sesim Kömür Karası (1994), Sevi Yangını, Işığında Yürümek.

SEÇKİ: Kömür Kokan Şiirler (2005).

ARAŞTIRMA-DENEME: Kömürde Açan Çiçek (2005).

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: