ZOKEV tarafından üç ayda bir yayımlanan “Altıyedi” sanat edebiyat dergisinin “Değişim, Dönüşüm, Başkalaşım” konusunun işlendiği 9. sayısı çıktı.

Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı (ZOKEV) tarafından üç ayda bir yayımlanan “Altıyedi” sanat edebiyat dergisinin 9. sayısı çıktı.  “Değişim, dönüşüm, başkalaşım” kavramlarının tartışıldığı yeni sayıda Özken Mert’in “Kentlerin Senfonisi” adlı kitabı okurlara armağan olarak sunuldu. ZOKEV Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Coşgun, “Yaşamı sanat ve edebiyatla adlandırmak” başlıklı başyazısında,  “Bu sayımızda, sıklıkla eş anlamlı olarak düşünülen, oysa hem Türkçemizin hem de başka dillerin farklı durumlar için tanımlamalar getirdiği ‘Değişim, Dönüşüm, Başkalaşım’ kavramlarını bir dosya bütünlüğünde ele aldık. Edebiyatta daha çok Kafkaesk bir kavram olarak yer alan bu sözcükleri yazarlarımızın farklı alanlar için ortaya koydukları ilginç yaklaşımlarıyla okuma olanağına sahip olacağız” dedi.

Çok Sayıda Yazar, Çizer Şair Dergide Yer Aldı

“Değişim, Dönüşüm, Başkalaşım” dosyasına Ahmet Özer, Bora Ercan, Hayri K. Yetik, Cemal Sakallı, Hasan Haluk Erdem, Kürşat Coşgun, Levent Turhan Gümüş, Mine Yörük, Onur Çalı, Yunus Aykut Kırbıyık yazılarıyla katkı sunarken, Ahmet Zeki Yeşil, Barış Akkurt, Özge Doğar, Özlem Akkel, Üzeyir Karahasanoğlu öyküleriyle yer aldı. Ayça Şebnem, Elif Ahi, Ezgi Balaban, Fatoş Asya Akbay, Hakan Uslu, Hızır İrfan Önder, İbrahim Karaca, Nevruz Uğur, Nilüfer Benal, Umut Özer’in şiir ve yazılarıyla renk kattığı dergiyi, Soner Sert, Altay Ömer Erdoğan, Belma Fırat, Doğu Karaoğuz, Fatma Kılıç, Hilmi Haşal, Mustafa Gazalcı, Saygın Ersin, Nilüfer Benal, Betül Sinanoğlu, Beysun Gökçin, Cemil Cahit Yavuz, Mine Yörük, Kürşat Coşgun düzyazı ve denemeleriyle zenginleştirdi.

Andersen’in İlk Masalı, Tunç Tayanç Çevrisi İle Altıyedi’de

Tunç Tayanç’ın Andersen’in ilk masalının çevirisiyle okurları hem edebiyat tarihinde, hem de yazınsal hazların doruklarında gezdirdiği dergide,  “Yazmaya başladığınız günlerden bugünlere edebiyata bakışınızla ve yaptıklarınızla nasıl değişiklikler görüyorsunuz” sorusundan oluşan soruşturmayı Utku Yıldırım, Sultan Gülsün, Arzu Eylem, Hande Çiğdemoğlu, Kadir Işık, Belma Fırat, Faris Kuseyri’nin yanıtları da yer aldı.

Yeni Sayının Dosya Konusu “Yitik Ülke: Çocukluk” Olarak Belirlendi.

Öte yandan derginin 10. Sayısının dosya konusu “Yitik Ülke: Çocukluk” olarak belirlendi.  altiyedidergi@gmail.com e-posta adresinden ürün göndermenin mümkün olduğu derginin yeni ve eski sayılarına ZOKEV’in yanı sıra Shopier, Dergi Kapında uygulamaları üzerinden ve anlaşmalı kitapçılardan ulaşılabiliyor.