Yapılandırma da süre 31 Ağustos’tan 30 Eylül’e uzatıldı

Yapılandırmada başvuru süresi 31 Ağustos’tan 30 Eylül’e, ilk taksit ödeme süresi de Eylül ayı sonundan Ekim ayı sonuna kadar uzatıldı.

Vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler içeren ve 9 Haziran 2021 tarihinde yürürlüğe giren 7326 sayılı Kanun kapsamında başvurular ve ödeme süresi bir ay daha uzatıldı.

Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre,son başvuru süresi 31 Ağustos’tan 30 Eylül’e, ilk taksit ödeme süresi de Eylül ayı sonundan Ekim ayı sonuna kadar uzatıldı.

Matrah ve vergi artırımı imkanı

7326 sayılı yapılandırma Kanunu kapsamında, başvuruları devam eden bu yapılandırma düzenlemesi çerçevesinde, geriye dönük 5 yıllık zaman dilimine ilişkin matrah ve vergi artırma imkanı da bulunuyor. Bu imkandan yararlanarak artırımda bulunan mükelleflere aynı döneme ilişkin vergi incelemesi ve tarhiyatı yapılmıyor.

Yine daha önceki yapılandırmalarda yer almayan stok affı uygulaması da bu yapılandırma kapsamında yapılabiliyor.

Buna göre, işletmede mevcut olup kayıtlarda yer almayan emtia, makine, teçhizat, demirbaşlar yanı sıra, kayıtlarda yer alıp işletmede bulunmayan emtia, makine, teçhizat, demirbaşlara ilişkin kayıt düzeltme hakkı da getirilmişti. Bu hak kapsamında kayıtlarda yer alıp işletmede bulunmayan, kasa mevcudu ile ortaklardan alacaklara ilişkin kayıtlar da düzeltilebiliyor.

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir, ‘’Üyelerimizden de sürelerin uzatılması yönünde talepler geldi. Biz de bu talepleri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimize ilettik. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin de talep ve takipleri ile Cumhurbaşkanlığımızca bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılandırmada son başvuru süresi 31 Ağustos’tan 30 Eylül’e, ilk taksit ödeme süresi de Eylül ayı sonundan Ekim ayı sonuna kadar uzatıldı. Üyelerimiz adına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum’’ dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: