Mustafa Kemal Atatürk’ün 26 Ağustos Zonguldak gelişinin 90. Yıl dönümü tören ve etkinliklerle kutlandı.

Zonguldak Valiliği önünde çelenk koyma töreni yapıldı, ardından Zonguldak sahilinde bulunan seyir terasından temsili denize çiçek atıldı. Valilik önünde yapılan törene; Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Zonguldak Belediye Başkan vekili İbrahim Cansız, Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, Zonguldak Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan,AK Parti Zonguldak il başkan yardımcısı Ömer Gülay, Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, CHP İl Başkanı Murat Pulat, Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun,
Milliyetçi Hareket Partisi Zonguldak İl Başkanı Varol Demirköse , İYİ Parti Merkez ilçe Başkanı Dilay Küçük, siyasi partilerin temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Törende Atatürk Anıtı’na Zonguldak Valiliği ve Zonguldak Belediye Başkanlığı çelengi bırakıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Zonguldak Belediye Başkan vekili İbrahim Cansız günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

İbrahim Cansız bir konuşma yaptı.

 Cansız, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şehrimize verdiği değeri şu söylemi ile de ifade etmiştir:“Zonguldak’ın derin toprakları altındaki servet-i madeniye ne kadar kıymetli ise, bizim nazarımızda Zonguldak’da o kadar çok kıymetli bir vilayetimizdir.Gazi’nin bu sözleri tarih sayfalarına bir onur belgesi olarak geçmiştir”dedi

Cansız, “Bugün, Cumhuriyet’imizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şehrimize teşriflerinin 90’ncı yıldönümü dolayısıyla sizlerle birarada olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Cumhuriyetin ilanından sonra Zonguldak ve çevresinde bulunan taşkömürü yatakları nedeniyle ilimiz, ülkemizin maden endüstri başkenti olarak kabul edilmiş, sanayi hayatının ayrılmaz bir gereksinimi olan kömürü bağrında taşıması nedeniyle, diğer şehirler arasından sıyrılarak kendine özgü bir karakter oluşturmuştur. Milli mücadele yıllarında ve sonrasında yurt gezilerine büyük önem veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 26 ağustos 1931 yılı çarşamba günü Ertuğrul yatıyla ilimize teşrif ederek halkımızın büyük coşkusu ile karşılanmıştır. 26 Ağustos 1931 yılı’nda şehrimize teşrif eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk, maden ocaklarının işleyişini ve çalışmalarını yerinde incelemek üzere üzülmez bölgesini ziyaret etmiştir. Bu ziyaretin ardından, havzanın mevcut yapısında büyük değişikliklere yol açan gelişmeler olmuş, ilk işçi haklarını koruyan teklifin kanunlaşarak yürürlüğe girmesi gibi yapılan bir dizi yeniliğin ardından, yabancıların havzadan çekilmek zorunda kalmasıyla maden ocaklarımız tamamen millileştirilmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şehrimize verdiği değeri şu söylemi ile de ifade etmiştir:
“Zonguldak’ın derin toprakları altındaki servet-i madeniye ne kadar kıymetli ise, bizim nazarımızda Zonguldak’da o kadar çok kıymetli bir vilayetimizdir. ”
Gazi’nin bu sözleri tarih sayfalarına bir onur belgesi olarak geçmiştir. Bizlerde şehrimizi muassır medeniyetler seviyesi üzerine çıkarmak için hedeflerimize adım adım yaklaşıyor, üstlenmiş olduğumuz misyon ile yeni başarılarla şehrimizi daha da güçlendirmek suretiyle büyük bir gayretle projelerimizi hayata geçirmeye devam ediyor, şehrimizin değişimi ve gelişimi için kentimizi kalkındıracak ve yaşatacak çalışmalarımızı hayata geçirmek üzere tüm kararlılığımızı azimle sürdürüyoruz.”