CHP Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, Zonguldak’ta yaşanan intihar ve ölüm olaylarına dikkat çekti Uzun, yaptığı basın açıklamasında, Ülke genelinde ve Zonguldak’ta artan intihar vakaları ve girişimleri hepimizi son derece üzmekte ve endişelendirmekte olduğuna dikkat çekti.

Uzun; “Özellikle Zonguldak’ta son zamanlarda artan ve büyük çoğunluğu gençlerden oluşan bu intihar vakaları şehrimizin yetkililerinin dikkatini çekiyor mu? Umurunda mı bilmek istiyoruz. Zonguldak’ta ki hayat pahalılığı, artan işsizlik oranları v.b olumsuz durum[1]ların intihar vakalarının konuyla bağlantısı inceleniy[1]or mu? Her bir intihar vakasının alt metni farklı öykülere dayansa da birçoğunun ortak noktasının içine düştükleri ekonomik sıkıntılar ve geleceğe dair umutsuzluk olduğu yetkililerce fark ediliyor mu? Nasıl önlemler almayı düşünüyorlar öğrenmek istiyoruz”.

İntihar vakalarının gençler arasında yoğun olarak görülmesi sorunu daha da vahim hale getirmiştir. Bu konuda bugüne kadar ciddi bir çalışma yapılmadı maalesef. CHP ve İYİ Parti’nin meclise verdiği artan intihar vakalarının araştırılması önergesi AKP ve MHP oylarıyla ne yazık ki reddedildi.

Genel Başkan Yardımcımız Veli Ağbaba’nın 11 Nisan 2019 tarihinde intiharlara ilişkin Sağlık Bakanı’na verdiği soru önergesine cevap 2 yıl sonra verilmiş olup ;Bakanlığın verdiği cevapta 1 Ocak 2010 ile 1 Ocak 2019 tarihleri arasındaki intihar olayları baz alınmış 14bin 40 erkek ve 4bin732 kadın olmak üzere toplam 18 bin 772 kişinin intihar ettiği açıklanmıştır. Bu rakamlara salgın dönemi dahil değildir. Bakanlık baştan savma bir şekilde bu intiharlara ‘Psikolojik’ cevabını vermektedir.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Bilgi Edinme Yasası Kapsamında Sağlık Bakanlığı’na son 5 yılda Türkiye’de yaşanan intihar vakalarını sormuştur. Yasa gereği ilgili kurumların 15 gün içerisinde cevap vermesi gereken başvuruya, Sağlık Bakanlığı’nın 6 ay sonra verdiği cevapta, son 5 yılda 137 bin 720 kişinin intihar teşebbüsünde bulunduğu, 11 bin 387 kişinin intihar sonucu hayatını kaybettiği bilgisi paylaşılmıştır. İntihar bireysel bir vaka görünebilir ama intihar aslında toplumsal bir vakadır, toplumun etkilediği bir süreçtir. Sorunu bireysel olarak ele alıp, toplumu ve iktidarı korumaya yönelik bir bakış açısıyla insanların psikolojisini bozan, kendini bu kadar değersiz hissettiren politik nedenleri görmezlikten gelemeyiz. TÜİK’in intihar istatistiklerini bülten kapsamı dışına çıkardığı bir ülkede anlayın ki bakanlığın açıkladığı rakamlar çokta gerçeği yansıtmıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi insan sağlığını, yaşamı ve kalitesi gibi konuları siyaset üstü görür. Tamamen tarafsız bir şekilde bu ülkenin insanına, hayatına, yaşam hakkına artı değer katmak için mücadele ederiz. Aslında bu konular ve her şey siyasidir ancak ülke konjonktürün de kutuplaşma had safhada olduğu için bu vurguyu yapmak ihtiyacı hissediyoruz.