Zonguldak’ta yerel yönetim ilişkileri demokratik işleyişinde kısmen göstergesi durumunda.

Şöyle ki, İktidar ve yerel yönetimin ortak olduğu kent yönetimi var.

Zonguldak Halkı ağırlıklı olarak parlamentoya iktidar çoğunluğunu verirken yerelde muhalefete onay veriyor.Ara sıra iki dönemde bir bunu değiştirerek yerelde de iktidardan yana oy kullanarak aksayan yan gelmeyen hizmetleri de bir anlamda gelmesinde ön ayak oluyor.

Kısaca kent bilinci ülkedeki birçok ilden daha ileride.

Bunda kentin özellikle Cumhuriyetle birlikte kısmen serbest piyasacı, ağırlıklı devletin hakim olduğu üretim ve buna bağlı olarak ta emek ağırlıklı çalışmanın verdiği ilişkiler sistemi.

Yani deneyimli, bürokrasisi, küçük burjuva ilişkilerinin verdiği yaşam tarzının dayattığı ve ileriye dönük ilişkiler ve emeğin örgütlü mücadelesi.

Tüm bu şekillenmeler yer yer yerel siyasetçi ve yöneticilerin inisiyatifsiz ve karar vermedeki zayıflıklarının yanında koltuğa olan düşkünlükleri işte bu paralel gidişi bozduğu anların yaşanmasına neden oluyor.

Kent, son 10-15 yıl da ağırlıklı davranış tipide bu ve bunun sonuçlarına katlanarak gidiyor.

Yönetici tipi ülkedeki yaşanan sorunlara ses çıkarmada atıl, kentin sorunlarını iktidara taşımada cesaretsiz. Böyle olunca da kenti merkezi hükümette temsil durumu da vekil durumunun ötesine geçmiyor.

Muhalefette partinin üst organlarında (MYK, Genel Başkan Yardımcılıkları vb.)sorumlu düzeyinde görev alma becerisi olmuyor.

Bunun zorluğunu işte kentin hizmet alanlarının,yatırımlarının da gecikmelerine ve aksamalarına neden oluyor.

Bu konuda aktif durumda olan en önemli kesim iş çevresi olarak öncülüğünü yürüten Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası, doğal olarak başta onun başkanı Metin Demir ve ekibi.

İş çevresi kentin yukarıdaki durumunu reel olarak daha iyi tespit ettiğinden geleceğe yönelik alınması ve atılması gereken adımları daha iyi fark ederek gerek çalışma alanlarını yatay genişleterek(Batı Karadeniz, Orta Karadeniz hatta Doğu Karadeniz) TSO’larıyla işbirliğini genişleterek, dikey olarak da üst organ Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile ilişkilerini her geçen gün daha da pekiştiriyor.

Buraya neden girdim

Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Eylül Ay’ı Meclis toplantısında Sahil Projesi ile ilgili değerlendirme yaptı ve aksamanın nedenini ilgili firmaya yükledi. şöyle dedi Alan; “Sahil projesini Ağustos 15 ve 1 Eylül’de açmak istiyorduk. Malum firma bizi hayal kırıklığını yaşattı. Daha hızlı biteceğini tahmin ediyorduk. Ekim’in ortalarına kadar ihale süreci var. Arkadaşlarımızın kendince haklı olduğu yerler de var. Ocak Şubat aralıklarla kar yağışı aldık. Nisan ayının 27 gününü yağışlı geçirdik. Tabi ki bunlar ister istemez etkiledi. Tabi ki bizde isterdik biran önce orayı açalım çay kahve içelim. Biraz gecikti. Bende tarih vermeye çekiniyorum. 2 3 ay içerisinde vatandaşlarımızın kullanabileceği sahil bandımız olacak.”dedi.

Şimdi doğal olarak ilk akla firma bu konuda ne diyor? diye insanın aklına geliyor.Ama Firma ne desin? Aslında ben taahhüt edilen tarihte bunu yerine getirecektim ama Uzun Mehmet Camii açılışı olunca burada ki parke, yer döşemeleri vb.malzemeleri oraya kaydırdık doğal olarak öncelik oraya verildi diyebilir mi?

Diyemez. Peki, bunu biz biliyoruz da Belediye Başkanı Selim Alan bilmiyor mu? Biliyor ama oda bir şey diyemez.Halkı yanıltmaktan, suçu başkalarına atmaktan başka.

Proje yapboz tahtasına neden döndüğünü, Deniz Köşkü’nün önce kalsın, sonra yıkılsın diyerek, Manolya Parkın, önce varlığı sonra Cami inşaatına katılma kararlarını yerel yöneticiler mi verdi? Yoksa iktidarın Bakanlarının iki dudağı arasından mı çıktı.

Ben Sahil Projesinden bir örnek verdim, siz bunu Atatürk Devlet Hastanesinin neden hala bitmediğinin, Mithat paşa Tünellerinin yıllarca neden bu kadar uzadığını yazımın başındaki son on yıldır seçtiğimiz göreve getirdiğimiz insan malzemesinin durumu olarak alın.İktidarı ve muhalefeti ile.

Son bir söz, GMİS ve Maden İşçilerine; Toplusözleşmede önemli kazanım elde ettiler.Bu işte kentteki emeğin,işçi sınıfı mücadelesinin de bir anlamda devrederek geldiği aşama.Tebrik ediyorum.

Darısı kamuda örgütlü ve yetkili bulunan memur sendikalarına.