TÜİK, işsizlik oranının yüzde 12’ye yükseldiğini açıkladı. DİSK, ise işten çıkarma yasağının kalkmasıyla işsizlikte büyük artış yaşandığına dikkat çekerek, geniş tanımlı işsizlik oranın 23,6’ya ve işsiz sayısı 8,4 milyona ulaştığını belirtti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz 2021 dönemine ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı.

TÜİK verilerine göre, Türkiye’de işsizlik oranı, Temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puanlık artışla yüzde 12’ye yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 3 milyon 902 bin kişi oldu.

Tarım dışı işsizlik oranı temmuzda bir önceki aya göre 1,6 puan artarak yüzde 13,9 olarak hesaplandı.

Geniş tanımlı işsizlik oranı kadınlarda 29,6

TÜİK rakamlarının açıklanmasının ardından Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), İşsizlik ve İstihdamın Görünümü raporunu yayımlandı.

İşten çıkarma yasağının kalkmasıyla işsizlikte büyük artış yaşandığına dikkat çeken DİSK, geniş tanımlı işsizliğin yüzde 23,6 olduğunu belirtti.

DİSK’in raporuna göre ise bu oran kadınlarda yüzde 29,6 oldu.

Türkiye işsizlikte Avrupa üçüncüsü

Temmuz 2021’deki yeni işsiz sayısının 506 bin olduğunu ifade eden DİSK, Türkiye’nin işsizlik oranında Yunanistan ve İspanya’nın ardından Avrupa üçüncüsü konumunda bulunduğunu aktardı.

DİSK, TÜİK’in yeni kullanmaya başladığı metodolojiye göre açıklanan aylık verilerin oldukça sınırlı bir kapsama sahip olduğu görüşünde: “Aylık verilerde daha önceki TÜİK metodolojisinde yer alan pek çok ayrıntı yer almıyor. Örneğin istihdam olup çalışmayanlar aylık verilerde yok. Bu nedenle salgın döneminde istihdamda görünüp işbaşında olmayanların sayıları aylık TÜİK verilerinde yer almıyor. Yine iş aramayıp çalışmaya hazır olanların sayısı, ümidini kaybeden işsizlerin sayısı ve genç işsizliğe ilişkin ayrıntılar TÜİK’in aylık verilerinde yer almıyor. Bu veriler TÜİK tarafından çeyrek dönemlerde açıklanan verilerde yer alıyor.”