Zonguldak Kent Konseyi 19. Olağan Kongresi, Zonguldak Belediye Meclis Salonunda 23 Eylül’de toplanacak. Çoğunluk sağlanamazsa 30 Eylül’de toplanacak olan genel kurulda kent adına önemli kararlar görüşülecek.

Kongre öncesi Kent Konseyi Başkanı Prof.Dr.Hakan Kutoğlu gazetelerin, sorumlu yazı işleri ve genel yayın yönetmenleri ile bir araya geldi. Kutoğlu beni de davet etti.”Off the record” Gazetecilikte kayıt dışı olarak yapılan bir dertleşme-karşılıklı fikir alışverişi şeklide geçti toplantı.

O nedenle daha çok kentin genel sorunlarını, geleceğe yönelik projelerini, yaşanası bir kent nasıl olmalı? Konuların da bir anlamda tik tok yaptık.

Geçmişte gerek Belediye Meclis Üyeliğim, Belediye başkan Aday Adaylığım ve kent Konseyi Başkanlığı’na adaylığım nedeniyle konu bir anlamıyla ilgi alanıma giriyor.

Bu tür deneyimler, çalışmaları her zaman ilgi alanımda olmuştur. Çünkü biliyorum eğer bir kentte yerel yönetim (Belediye-Muhtarlıklar Mahalle meclisleri vb) işliyorsa o kentte katılımcılık, şeffaflık, hesap verebilirlik var demektir. Yani kent yukarıdan aşağı değil, aşağıdan yukarı doğru ve halkın katılımı ile oluyordur.

Yerel demokrasi, katılımcılık her ne kadar ülkemizde yerleşmemiş olsa da var olan kurumları işler hale getirmek görevimiz var demektir. Kişisel olarak ben Kent Konseylerinin yerel demokrasi işleyişi olarak çok önemli bir işlevi olduğuna inanmışımdır.

Fakat gelin görün ki, demokrasiyi (burjuva demokrasisi) açısından bile bunu bir türlü hayata geçirememek için elimizden geleni yapıyoruz. Hayatın birçok alanında katılımcılığı yaşama geçirmiyoruz.

Hesap vermeyi bir türlü içimize sindiremiyoruz. Hep hesap sormaya alışmışız. Demokrasiyi, farklı fikirlerin yan yana durmasına bir türlü tahammül edemiyoruz. Azınlığın haklarını bırakın korumayı, sonuna kadar tüketmek için elimizden geleni yapıyoruz.

Kent Konseyi Başkanı Sayın Kutoğlu ile yaptığımız dertleşmede, bu çalışmanın başarılı olmasını istiyorsak sadece projeleri açıklamak ve bunun gerçekleşmesini beklemek hayal olacağını ifade ettim. Öncelikli olarak bugün eğer 19 Mahallede hala mahalle meclisi kurulmuyor ve işletilmiyorsa, O mahalle de yapılması düşünülen hizmetleri o yerleşkede oturanların katılımıyla belirlenmiyorsa, o kentte demokrasiden, halktan yana hizmetten bahsetmek hayal olur.

Birinci öncelik bu olmalı. Bu konuda örnek Mahalle olarak Çınartepe Mahalle Muhtarı Okan Girgin Muhtarımı tebrik ediyorum. İstenen düzeyde işlerliği olmayabilir, buda bir süreç ve teknik konu, ama diğer mahallere göre bir adım önde gidiyor.

Halkı yaşadığı kentte yapılması planlanan hizmetlere katmadan, (genci, yaşlısı, kadını, engelli vatandaşları) oradan çıksa çıksa Belediye Başkanın iki dudağı arasındaki hizmeti alır.

Muhtarlarımızın çoğu artık tam bir bürokrat gibi.

İktidar muhtarı direk Saraya bağlayarak halktan koparıp, Başkana bağladı.

Kent Konseyi irade gösterir ve inisiyatif alırsa bu durumu tersine çevirebilir. Yoksa katılımcılık hayal olur.

Kutoğlu’nun düzenlediği bu sıcak sohbette ben Kent Konseyi ile eskiden bu yana söylenen ve bunu da insanların beynine yerleştiren bir kavramı terk etmemiz gerektiğine vurgu yaptım. O da “Kent konseyinin bütçesi ve yaptırımı yok” düşüncesi terk edilmediği sürece sonuç alınamayacağına vurgu yaptım.

Kent Konseyi’nin 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 76. maddesinde açık net olarak konuyu bağlamış. Gerisi Kent Konseyinin Başkan, Yönetim ve bileşenlerinin ağırlığına, iş yapma becerisine, fedakârlığına ve kararlılığına kalmış.

Bugün Kent Konseyi Genel Kurulu’nun ilk bileşimi var çoğunluk olmaz ise 30 Eylül’de toplanacak.

Bilim insanlarının ağırlıklı olduğu bu dönem, fikirlerin yaşamın pratiğinde hayata geçtiği bir süreci birlikte yaşarız umarım.

AKP’de kazan kaynıyor, ateşe odun atan atana

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Tıpkı Tayyip Erdoğan sonrası kim lider olacak tartışması kentte de Zeki Tosun sonrası İl Başkanı Kim olacak tartışması yürüyor. Zeki Tosun uzun süredir rahatsızlığı nedeniyle bir anlamda da formel olarak duruyor.

Tosun’un Şehir Hastanesi açılışından sonra istifa edeceği kamuoyuna yansıdı.

Peki, Zeki Tosun sonrası ipi kim göğüsleyecek. Şuan kulislerde İl Başkan Yardımcısı Ömer Gülay, yanısıra Muammer Avcı, Erdal Mercimek ve Fatih Çakır’ın da ismi geçiyor.

Ben şahsen Muammer Avcı ile Fatih Çakır’ı zayıf halka olarak görüyorum.

Yarışın Ömer Gülay ile Erdal Mercimek arasında geçeğine inanıyorum.

Merak edene geniş geniş anlatırım.

Sağlıcakla kalın